Francouzský zdravotní úřad doporučil třetí dávku vakcíny pro seniory

Očkování, vakcína. Zdroj: Pixabay

Francouzský zdravotnický úřad HAS vydal oficiální doporučení očkovat proti covidu-19 dodatečnou dávkou všechny lidi nad 65 let a zvlášť ohrožené skupiny obyvatel. Další kolo vakcinace, které by mělo posílit obranyschopnost proti nemoci, HAS navrhuje provést společně s očkováním proti sezonní chřipce na konci října.

Přeočkování zatím nebude povinné, ale doporučené.

„Doplňková dávka se musí podat nejdříve šest měsíců po dokončeném prvním očkování,“ uvádí HAS. To znamená po dvou dávkách většiny vakcín nebo po jediné dávce v případě lidí, kteří nemoc prodělali. Po očkování jednodávkovým přípravkem od firmy Johnson & Johnson může podle HAS přijít dodatečná dávka už čtyři týdny po té první.

Podle úřadu zatím není nutné, aby třetí dávku dostala celá populace, stačí ji vyhradit po starší obyvatele a lidi se sníženou imunitou či jinak ohrožené, u kterých by měla nákaza covidem-19 obzvlášť závažné následky. Úřad se takto rozhodl kvůli nebezpečnosti varianty delta, která zapříčinila současnou čtvrtou vlnu pandemie ve Francii.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví 17. srpna oznámilo, že prioritní skupiny se budou moci k přeočkování hlásit od 1. září, s aplikací dávek se začne 15. září, uvedl list Le Monde.

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, dosud nejméně jednu dávku dostalo 47,3 milionu lidí, dokončené očkování má 41,3 milionu obyvatel. Mezi zdravotníky v zařízeních pro seniory, pro něž je ve Francii očkování povinné, má dokončenou vakcinaci 85 procent z nich. To je o 20 procentních bodů více než 12. července, kdy prezident Emmanuel Macron tuto povinnost oznámil, uvedla BFM TV.

ČTK, vlb