Hejtman Kuba z ODS: Zakažme návštěvy v nemocnicích

Politik Martin Kuba. Zdroj: ODS

Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) žádá premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích.

Odmítá další zátěž pro nemocnice, které v současnosti čelí náporu pacientů s koronavirem. Kuba se na představitele vlády obrátil dopisem, o kterém informovala za Asociaci krajů Jana Pavlíková.

Blatný po čtvrtečním jednání kabinetu uvedl, že návštěvy v nemocnicích nově umožní vládní opatření. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na koronavirus a respirátor, v případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory, dodal ministr. Vládní krizové opatření dosud návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních zakazovalo s výjimkou návštěv u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a u porodů.

Kuba uvedl, že rozumí snaze o podporu sociálního kontaktu nemocných a o jejich psychickou vzpruhu při setkání s blízkými. Změna ale podle něj přichází v nejméně vhodnou chvíli. „Zásadně s tím nemohu souhlasit, a proto jsem v zastoupení kolegů hejtmanů požádal premiéra i ministra zdravotnictví o okamžité přehodnocení usnesení vlády a obnovení zákazu návštěv,“ doplnil. Návštěvy by podle Kuby zatížily už tak náročný provoz nemocnic dalšími nutnými organizačními opatřeními a také by pacienty a jejich rodinné příslušníky vystavily riziku nákazy.

Šéf Asociace krajů upozornil, že změna nebyla s kraji projednána. „Považujeme to za naprosto nepochopitelné v době, kdy jsou naše nemocnice v řadě krajů na limitu svých personálních i lůžkových kapacit a jen s mimořádným úsilím zdravotníci zvládají rostoucí počty pacientů, kteří jsou navíc mnohem častěji ve velmi vážném stavu,“ uvedl. Poukázal na to, že zákaz návštěv platil i během prosince, kdy se epidemická situace částečně zklidnila a hospitalizací pacientů s nemocí covid-19 bylo méně než nyní.

Blatný změnu vysvětloval tím, že podobný režim, jaký má platit v nemocnicích, mají nyní zařízení sociálních služeb a domovy pro seniory. Návštěvy jsou tam možné v případě, kdy návštěvník absolvuje s negativním výsledkem test na covid-19, nebo nemoc prodělal v posledních třech měsících. Návštěva musí mít alespoň respirátor FFP2.

ČTK