HIV /AIDS, tichý zabiják si nevybírá. Prevence je na chvostu pozornosti

Stále platí, že HIV/AIDS nezle vyléčit, nejúčinnější obrana spočívá v osvětě a prevenci.

Růst počtu nových případů HIV pozitivních lidí se podle Státního zdravotního ústavu zřejmě zastavil. Odborníci si nejsou jistí, co způsobilo, že ke konci letošního října bylo evidováno 180 nově nakažených, za loňský rok jich bylo 254. Osvěta před virem HIV je nedostatečná. Počínaje rokem 2002 roste téměř každý rok počet nakažených, aktuálně jich je v ČR přes 2700.

Zatím nejvyšší počet nakažených virem HIV zaznamenal SZÚ v roce 2016, letošní počty budou podle odhadů na úrovni roku 2012. Letošní nižší čísla nejsou důvod k oslavě. V roce 2017 konstatovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS, že k obdobnému poklesu došlo též v roce 2011 oproti hodnotám za roky 2010 a 2009. „Následně však vývoj počtu nových případů infekce HIV v letech 2012 až 2016 potvrdil, že trend výrazného nárůstu infekce HIV v ČR pozorovaný od roku 2002 navzdory jednoletému poklesu v roce 2011 trval,“ uváděla laboratoř v únoru letošního roku. Podle kvalifikovaného odhadu Státního zdravotního ústavu je dalších zhruba 700 HIV pozitivních, kteří nejsou diagnostikováni a o své nemoci vůbec neví.

Nedostatečnou prevenci a osvětu proti i HIV/AIDS konstatovalo ministerstvo zdravotnictví ve vlastních programech už v říjnu 2017. „Současný systém prevence v populaci mužů majících sex s muži lze z důvodu zhoršující se situace a nedostatečné implementace preventivních aktivit reflektujících multifaktoriální příčiny epidemie infekce HIV hodnotit jako neuspokojivý,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě k Národnímu programu řešení problematiky HIV/AIDS v ČR na období 2018 – 2022.

Po více než roce, zůstává prevence HIV/AIDS na ministerstvu zdravotnictví naprosto stranou pozornosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tiskovou konferenci vlastních organizací ke Světovému dni boje proti AIDS nenavštívil, jeho úřad dokonce nebyl schopen poskytnou ani základní informace o běžících preventivních programech proti HIV/AIDS, natož pak o těch na příští rok.

Pokles nových případů odborníci zaznamenali zejména ve skupině mužů majících sex s muži, přesto tato skupina tvoří dvě třetiny nových případů. Naopak vzrostl podíl heterosexuálních přenosů. V roce 2016 to bylo 18,5 procenta. „V posledních dvou letech pozorujeme pokles nově zjištěných případů, zejména u občanů ČR. U rezidentů zůstává stejný nebo podobný,“ řekla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Změny zřejmě souvisí se změnou léčby, která nastala před několika lety. V letošním roce je nižší i počet případů, kdy se infekce HIV rozvine v kompletní selhání imunity AIDS. „Dříve jsme se zahájením léčby čekali na určitý pokles imunity. Dřívější léky byly poměrně toxické a cena za zlepšení imunity byla vykoupena jinými komplikacemi,“ uvedl vedoucí lékař AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala. V současné době jsou k dispozici nové léky, které se nasazují hned po diagnostikování infekce.

Rychleji než počty nových pacientů tak rostou podle zdravotních pojišťoven náklady na jejich léčbu. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu klientů, loni vynaložila 376 milionů korun. „To je v průměru přes 218 000 korun na jednoho nemocného. O pět let dříve, tedy v roce 2013, to bylo méně než 214 milionů, tedy zhruba 168 000 korun na pacienta,“ doplnil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Důvodem je podle něj právě příchod nových účinnějších, ale také dražších léků.

Náklady rostly také druhé největší, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR (ZPMV), která má 1,3 milionu klientů. „ZPMV v roce 2017 na léčení pacientů s HIV vynaložila 68,3 miliony korun, což je o 13,4 milionu více než v roce předchozím a dokonce o 27 milionů více než v roce 2015,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Počet nakažených virem HIV v Česku za posledních 15 let prudce stoupá. Je to dáno nejen lepší diagnostikou, ale bohužel i tím, že se lidé přestávají nákazy virem HIV obávat. „Je s podivem, kolik lidí neví, jakými způsoby se dá nakazit. Mnozí čerstvě nakažení naopak překvapí svými znalostmi léčby,“ komentuje infektolog MUDr. Dan Veselý, a dodává: „Pacienti s HIV, kteří trvale užívají protivirovou léčbu, dnes skutečně mohou žít dlouhý a plnohodnotný život, za což můžeme být vděční. Tento medicínský pokrok ale bohužel u nepoučené veřejnosti udělal i takzvanou medvědí službu.“ Jeho názor potvrzuje i výsledek průzkumu, který se tomuto tématu věnoval. Agentura Ipsos v roce 2014 zjistila, že 14 procent respondentů do 26 let dokonce považovalo HIV za vyléčitelnou nemoc.

Výskyt infekce ve východní Evropě je desetkrát až dvacetkrát častější než v tuzemsku. V Rusku evidují ročně 100.000 nových případů a s AIDS tam žije milion obyvatel. Cizinců trvale žijících v Česku je v posledních letech mezi novými případy čtvrtina až třetina, letos kvůli pokles počtu případů u Čechů přes 40 procent.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Počty nově nakažených HIV:

Rok 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
Počet nových případů 178* 254 286 266 232 235 212 153 180

zdroj: SZÚ
* do konce října 2018

Martin Černý, ČTK