Hlavní město bude mít vlastní očkovací centrum. Sídlem bude poliklinika

Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: MHMP

Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které vznikne v prostorách Městské polikliniky ve Spálené ulici. 

Vedení Prahy připravuje také informační kampaň. Prvních téměř 10 tisíc dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka o víkendu, další mají přijít na Silvestra.

V neděli se začalo očkovat jen v několika pražských a brněnských nemocnicích, v pondělí se přidaly další jihomoravské nemocnice a dnes Fakultní nemocnice v Ostravě. V první fázi dostanou vakcínu zdravotníci a senioři v ústavní či nemocniční péči. Stát má nyní určenou zhruba třicítku očkovacích center, premiér Andrej Babiš (ANO) však už avizoval, že se jejich počet rozšíří. V plánu je využít také polní nemocnice v Praze a v Brně a s dalšími druhy vakcín by se měli zapojit i praktičtí lékaři.

„Očkovací centrum by mělo vzniknout v prostorech naší Městské polikliniky Praha, kde již máme zřízené odběrové centrum a provádíme antigenní testy. Vedení polikliniky připravuje vybavení a promýšlí, jak účelně zvládnout administrativu, která bude u očkování o poznání složitější než v případě testování,“ uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doplnil, že ohledně vakcinace komunikuje s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny, armádou, nemocnicemi a národním a krajským koordinátorem. Ve středu se podle něj uskuteční online jednání s osmi nemocnicemi, které mají být v Praze zásobeny očkovací látkou, a se zástupci praktických lékařů. Praha připravuje také vlastní informační kampaň zaměřenou na nerozhodnuté. Příští rok takovou plánuje spustit i stát.

Johnová také uvedla, že město nyní mapuje zájem o očkování mezi obyvateli domů pro seniory. Podle prvotních zpráv magistrátu je zájem o vakcinaci v této skupině znatelně vyšší než v případě očkování proti sezonní chřipce, kterou město propagovalo a domovům dodávalo na podzim. „Počítáme s tím, že mezi prvními se k očkování dostanou nejkřehčí klienti, kteří ještě onemocnění covid-19 neprodělali, a zdravotní sestry,“ doplnila radní.

ČTK