Hlavní orgán WHO zatím nebude vyšetřovat pandemii, přijal ale rezoluci

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus slíbil, že vyšetřování nařídí „v nejbližším vhodném okamžiku“. Rezoluce z dílny Evropské unie požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19. Schválilo ji Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína, informovala o tom agentura AFP.

Text, který Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít „co možná nejdříve“.

Schválený text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá „nestranné, nezávislé a kompletní“ vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

Cílem přitom podle rezoluce je „zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravě a reakce na ně“.

Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země tlačily na okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí při zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění uvedl, že nezávislé vyšetřování podporuje, ale že nyní na něj není „ta správná doba“.

Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny. Zástupci jednotlivých členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.

ČTK, JŠ