Hlavním cílem nového ředitele MOÚ je udržet důvěru pacientů

Novým ředitelem bude prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

Dosavadní náměstek ředitele Marek Svoboda vystřídá od července v čele Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) končícího Jana Žaloudíka. Svoboda řekl, že neplánuje žádné zásadní změny, zaměřit se chce na dobré jméno ústavu u pacientů a udržení mezinárodní akreditace pracoviště.

„Vždycky jsem zastával názor, že v 65 letech je dobré funkci pověsit na hřebík a mít někoho, komu je možné ji předat. Jsem velmi rád, že takové lidi u nás v ústavu máme,“ řekl Žaloudík.

Funkci ředitele opouští po pěti letech a konstatoval, že většinu stanovených cílů se mu podařilo naplnit. „Podařilo se vytvořit kliniku operačních oborů, získat akreditaci Organizace evropských onkologických ústavů a zahájit rekonstrukci a přestavbu Bakešovy nemocnice. A samozřejmě řada drobnějších věcí,“ řekl končící ředitel.

Hlavním problémem, který se mu vyřešit nepodařilo, je nedostatečný prostor pro parkování. „To je bohužel záležitost magistrátu, chodíme tam na jednání pravidelně, ale zatím se nic neděje,“ dodal Žaloudík.

Nastupující ředitel Svoboda působí v MOÚ od roku 2004 a v posledních pěti letech se jako náměstek na vedení nemocnice podílel. „Rozhodně nechci nic násilně měnit. Jsou tu položené dobré základy, bylo tu spolehlivé vedení, zodpovědné řízení a hospodaření a finanční i personální stabilita. Budu pokračovat v práci svého předchůdce,“ řekl Svoboda.

Za svůj hlavní cíl považuje zachování dobrého jména v očích pacientů i jejich příbuzných a blízkých a udržení MOÚ v prestižní skupině akreditovaných evropských onkologických ústavů. „Důležité je i dokončení pavilonu A1, kde by mělo vzniknout takzvané welcome centrum, tedy centrum prvního kontaktu, kde pacient dostane všechny potřebné informace,“ dodal Svoboda.

Na základě pacientské ankety se chce věnovat nejen řešení parkování u ústavu, ale také tomu, aby lékař měl na prvních schůzkách s pacientem, který s léčbou začíná, více času s ním probrat diagnózu i možnosti léčby. „Bohužel za situace, kdy na ambulanci sedí dalších 30 lidí, to není možné. Ale chci, abychom vymysleli nějaké řešení,“ dodal nový ředitel MOÚ, který se funkce ujme od července.