Hlinsko hledá zubaře, dá jim grant 400.000 Kč

Hlinsko na Chrudimsku zaplatí 400.000 korun zubařům, kteří si ve městě zřídí ordinaci. Případně jim dá i výhodnou půjčku milion korun. Hledá i pediatra, tomu poskytne grant 200.000 korun. Radnice reaguje na nedostatek lékařů pro ambulantní zdravotní péči, řekl starosta Miroslav Krčil (nestraník za ČSSD).

„Inspirovali jsme se ve Žďáru nad Sázavou, kde letos postupovali podobně. V návrhu rozpočtu na příští rok máme 800.000 korun, cílíme na dva zubaře,“ řekl Krčil.

V Hlinsku je pět zubních ordinací, nicméně po nějaké době zubaři půjdou do důchodu. Podle Krčila jsou ve městě stovky lidí, kteří nemají svého zubaře. Podobnou nabídku dává město i dětským lékařům, v rozpočtu si vyhradí na příští rok 200.000 korun na zřízení jedné dětské ordinace. V Hlinsku jsou nyní tři dětské lékařky, dodal Krčil.

Pokud budou mít zubaři zájem o půjčku, město stanovuje několik podmínek. Lékař peníze musí splatit do deset let. Po dobu půjčky musí být ordinace v provozu. Lékař je také povinen mít platné smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

„Do tří let od poskytnutí zápůjčky musí registrovat minimálně 2000 pacientů s trvalým pobytem ve městě Hlinsko nebo v jeho správním území. A služby musí poskytovat minimálně 20 ordinačních hodin rozložených do pěti pracovních dnů,“ řekl ČTK vedoucí odboru sociálních věcí, školství a zdravotnictví Martin Vtípil.

Podobné problémy řeší i Králíky na Orlickoústecku, v září tam zavřela ordinaci praktická lékařka. Novému lékaři město chce nabídnout byt a připravuje jeho rekonstrukci, možností je i půjčka na vybavení ordinace, uvedl starosta Václav Kubín (Sportovci) v radničním zpravodaji.

ČTK