Hodnocení po krajích bude možné až při stupních PES 1 a 2, obchody tak zůstanou zavřeny zbytečně

Premiér Andrej Babiš a minstr Jan Blatný. foto: ÚV ČR

Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například v Pardubickém kraji 71, pro oba platí stále 4. stupeň rizika. Ten znamená uzavření většiny maloobchodů a služeb. Přitom škálování rizika pode krajů by mohlo v těch, kde je situace lepší, přiřadit adekvátní stupeň. Například v Praze odpovídající stupeň opatření 3, které by umožnilo alespoň omezené otevření maloobchodů a služeb. Jenže to podle ministerstva zdravotnictví nejde.

Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření. Ujasnil to Kryštof Berka z ministerstva zdravotnictví. Nyní tak celostátně platí stupeň pohotovosti čtyři.

Rizikové skóre, podle kterého se stupeň určuje, se v jednotlivých krajích liší a například v Praze odpovídá již od 7. listopadu stupni tři. Podle mluvčího bude nicméně případné rychlejší uvolňování po regionech na pořadu dne až tehdy, kdy bude epidemiologická situace lepší v celé republice.

„Za příznivé situace (stupně pohotovosti 1 nebo 2) probíhá hodnocení epidemie specificky pro jednotlivé regiony, přičemž pro ně může být možné přijímat nebo rozvolňovat různá opatření samostatně,“ uvedl Berka. V praxi tak bude nutné, aby nejprve vláda snížila v celé republice stupeň rizika na dvě.

Proč mají být v této době uzavřeny všechny maloobchody a služby, mimo například privilegovaných květinářství či prodejen zbraní a střeliva, není zřejmé.

I tehdy však podle ministerstva nebudou jednotlivé kraje hodnoceny úplně samostatně a bude záviset na situaci kolem nich. Sousední kraje se nebudou moci ve stupni pohotovosti lišit o více než o jeden bod. „Při zhoršení situace ve více než polovině krajů bude opět platit celorepublikové hodnocení,“ doplnil Berka.

Ministr zdravotnictví Ivan Blatný (za ANO) hovoří o tom, že příští pondělí by mohl začít platit třetí stupeň. Rozhodnout má o tom vláda už v závěru tohoto týdne. Stále více se tak ukazuje, že ministerstvo není ani po měsících zkušeností s covid- 19 sestavit nic, co by podléhalo logickým postupům a nebylo nutné desetkrát upravovat už v momentě představení.

Jan Štoll, ČTK