Horské službě ČR v zimě zatím vzrostl počet zásahů o šest procent

Horská služba. Foto: pixabay.com - lukas_jg

Horská služba ČR v letošní zimní sezoně zaznamenala na horách dosud nárůst počtu zásahů o šest procent. Záchranáři od loňského 1. prosince do dneška měli 4370 zásahů, v minulé zimě za stejnou dobu to bylo 4142 zásahů. „I letos trvá trend růstu zásahů, který je daný rok od roku vyšším počtem návštěvníků hor. Zimním sportům letos přeje i vydatná sněhová nadílka,“ řekl mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Z jednotlivých oblastí měli tradičně nejvíce práce horští záchranáři v Krkonoších, kteří zatím vyráželi k 1591 událostem. Meziročně to ale bylo asi o 20 méně. Ve všech ostatních oblastech zásahů horské služby přibylo. Největší nárůst zatím vykázali záchranáři v Beskydech, a to o 27 procent na 369 zásahů. Po Krkonoších měli dosud nejvíce zásahů záchranáři v Jeseníkách, a to 600 po loňských 563.

Nejvíce horská služba zasahovala na sjezdovkách. Nejčastějším úrazem bylo poranění kloubu, kterých zatím horská služba evidovala přes 1700. Záchranáři také ošetřovali 1320 různých pohmoždění a přes 1000 zlomenin. „Na sjezdových tratích se při nynějších jarních prázdninách pohybuje větší množství dětí. Proto je na místě především jízda ohleduplná k ostatním,“ uvedl Zeman.

Úmrtí Horská služba ČR dosud zaznamenala devět po deseti ve stejném období loňské sezony. Většina souvisela se zdravotními obtížemi lidí a nebyla způsobena úrazy. Smrtelný úraz se stal 22. ledna ve Špindlerově Mlýně, kde čtyřicetiletá žena vyjela ze sáňkařské dráhy. Byla nalezena nedaleko stromu, do kterého pravděpodobně narazila.

Většina dosavadních těžkých úrazů se stala v lednu. Vážné poranění dolní poloviny těla utrpěl v Peci pod Sněžkou šedesátiletý lyžař, kterého přejela rolba. V Deštném v Orlických horách utrpěl úraz hlavy šestnáctiletý lyžař, který narazil do sloupu. V Jeseníkách ve středisku Ovčárna se těžce zranila šestnáctiletá lyžařka. Na svahu upadla a utrpěla poranění páteře a pánve. V Beskydech v oblasti hory Smrk se těžce zranil po nárazu do stromu sedmatřicetiletý skialpinista. Na hlavě neměl bezpečnostní přilbu.

Na začátku ledna vypadlo šestileté dítě z lanovky v krkonošském Harrachově. Dívka utrpěla těžké zranění po pádu z osmimetrové výšky. Velká záchranná akce se odehrála v polovině ledna v lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku po pádu stromu do lan čtyřsedačkové lanovky. Záchranáři z lanovky postupně sundali 71 lidí, evakuace trvala přes tři hodiny. Pomáhaly při ní i dva vrtulníky. Nikdo se nezranil.

Sníh letos mnohdy zavál tyčové značení na hřebenech hor. „Záchranáři musí tyčové značení stále doplňovat,“ uvedl Zeman. Dodal, že v Krkonoších v lednu bylo asi 3,5 metru vysoké tyčové značení někde zcela zaváto.

ČTK