Horské službě v Krušných horách výrazně přibylo zásahů

Ilustrační fotografie

Horské službě v Krušných horách v posledních dnech výrazně přibylo zásahů. Jen za poslední lednový den zasahovali pouzí tři záchranáři horské služby na Božím Daru a na Klínovci u 14 případů, kdy potřebovali návštěvníci pohoří ošetřit různá zranění. Kvůli začínajícím jarním prázdninám chce proto horská služba posílit ve stanicích služby, uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

„Zasahovali jsme u poranění kolen, zhmoždění kloubů, zlomeniny v krčku, poranění pánve, dokonce i u epileptického záchvatu a případu mozkové mrtvice. V podstatě, co výzva k zásahu, to odlišné zranění,“ uvedl náčelník. Důvodem podle něj byla i zvýšená návštěvnost skiareálů v předvečer jednodenních pololetních prázdnin.

Současně horská služba neočekává, že by lyžařů na horách mohlo v následujících dnech či týdnech ubývat. Počasí a výborné sněhové podmínky lákají do hor tisíce lidí, kromě toho o víkendu začíná první turnus jarních prázdnin. Na sjezdovkách se tak bude pohybovat více dětí než obvykle. „Můžeme tedy očekávat střety dospělých s malými a méně zkušenými lyžaři. Na místě je proto za všech okolností opatrná a k ostatním ohleduplná jízda. Střet dospělého s dítětem může skončit velice vážným poraněním minimálně toho menšího,“ upozornil Güttner. Všechny návštěvníky hor proto náčelník horské služby vyzval k dodržování bezpečnostních pravidel. Každý lyžař by měl svou jízdu přizpůsobit terénu, počasí a provozu na sjezdovce, předjíždět vždy tak, aby ostatním poskytl dostatek prostoru, vyhnout se zbytečnému zastavování v úzkých nebo nepřehledných místech a při vjezdu na sjezdovku se rozhlédnout. Lyžaři by si při úraze měli také vzájmeně poskytnout nebo přivolat první pomoc a obecně na sebe vzájemně brát ohled.