Hra o 70 miliard pro zdravotnictví začala. Obhájí Adam Vojtěch funkci ministra nebo obětuje státní pojištěnce?

Vláda Andreje Babiše odhalila plán daňové reformy spočívající ve zrušení superhrubé mzdy, snížení daně a zvýšení zdravotního pojištění. Plán také počítá se zrušením plateb za státní pojištěnce. To je škrt za 70 miliard. Jenže právě tyto peníze jsou zásadní pro stabilní financování systému zdravotního pojištění. Návrh i jeho utajení vyvolal ostrou kritiku a staví ministra zdravotnictví do nelehké situace.

Plán na zrušení superhrubé mzdy je hotový. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš. O plánu ministerstva financí, podle něhož by po zrušení superhrubé mzdy stát přestal platit zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané a zvedly by se zdravotní odvody zaměstnancům a zaměstnavatelům, informovala Česká televize.

Problém je, že platby za státní pojištěnce představují asi nejschůdnější systémový nástroj, kterým může vláda poměrně rychle přidat peníze do systému zdravotního pojištění. Pro letošek tyto platby představují příjem ve výši 68,6 miliard korun, v roce příštím pak 72,1 miliard. Právě jejich navyšování umožnilo v minulosti významný růst platů zdravotnického personálu a zvyšování kvality zdravotní péče pro pacienty. Také ale vyústilo v nejednu koaliční šarvátku.

Mezi mlýnskými kameny

Vedení ministerstev zdravotnictví a financí mají rozdílné představy o budoucích zdrojích peněz pro zdravotnictví. „Náš návrh je odlišný, a to je automatická valorizace plateb za státní pojištěnce,“ komentoval opatrně pro ČTK ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Budoucí změny nechtěl ministr komentovat. „Zatím skutečně není nic konkrétního na stole,“ dodal ministr.

Opatrnost je na místě, ministr Vojtěch si zjevně uvědomuje, na jak tenkém ledě se ocitl. Buď bude odporovat stranickému šéfovi Andreji Babišovi, a návrhům jeho vlajkové lodě – ministerstvu financí nebo bude čelit velkému odporu zevnitř zdravotnictví.

Může se také stát, že zdravotnictví by mohlo o platby za státní pojištěnce snadno přijít, pokud padnout jako oběť zachování klidu mezi ministry za Hnutí ANO. Adama Vojtěcha může v pozici ministra zdravotnictví ohrozit i toto mírové obětování plateb a podrobení se vůli premiéra. „Babišovi ministři nic podstatného nerozhodují. Od toho mají Andreje. Šílený návrh, který má škrtnout více než 70 miliard plateb státu do zdravotního pojišťoven ročně, povede jednoznačně k totálnímu rozbití veřejného zdravotnictví. Ale asi to pomůže laciné privatizaci nemocnic,“ řekl k návrhu bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček.

V minulosti čelil ostré kritice a výzvám k rezignaci například ministr zdravotnictví za TOP09 Leoš Heger poté, co se mu nepodařilo prosadit navýšení plateb za státní pojištěnce. „Chceme, aby pacienti vytvořili dostatečný tlak na ministra zdravotnictví, aby se začal chovat skutečně jako ministr zdravotnictví, začal hájit zájmy svěřeného resortu, tedy nás všech občanů, pacientů – potenciálních nebo současných, a přestal se chovat jako loajální náměstek ministra financí, který nechá zdravotnictví vysávat,“ uvedl tehdy na adresu ministra Hegera prezident ČLK Milan Kubek.

 Jedinou záchranou Adama Vojtěcha tak může být kritika návrhu ze strany dalších hráčů, ta může donutit ministryni Schillerovou návrh stáhnout. Bude ministr zdravotnictví spoléhat nato, že se tak stane?

Reforma vznikla za zády koaličních partnerů

„O zmíněném návrhu jsme se dozvěděli pouze neoficiální cestou, prostřednictvím médií. Abychom mohli zaujmout konkrétní stanovisko, musíme se s návrhem nejprve detailně seznámit. S kolegy z ČSSD chceme, abychom byli o návrhu podrobně informováni na nejbližším jednání Koaliční rady. Domnívám se však, že pokud by byl návrh definován tak, jak se objevilo v médiích, měl by závažné dopady do systému zdravotnictví,“ uvedla ministryně a čerstvá místopředsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová.

Způsob přípravy návrhu ani jeho obsah se nesetkal s podporou ani u KSČM. „Je alarmující, že příprava takto závažné změny ve financování zdravotnictví vyšla na světlo díky novinářům a nebyla předem konzultována s odborníky všech politických stran,“ uvedla Soňa Marková. Podle ní KSČM naopak dlouhodobě navrhuje pravidelnou a hlavně automatickou platbu za tzv. státní pojištěnce. „Záměr ministerstva financí považujeme za neodpovědný hazard s pacienty České republiky,“ dodává Marková.

S přenesením zátěže ze státu na zaměstnance, zaměstnavatele a živnostníky nesouhlasí opoziční strany. „Zvýšení daní o 75 až 80 miliard! To je ten ideový obrat ANO doprava a podpora živnostníkům a podnikání v praxi,“ uvedl na svém twitteru šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označil nápad za scestný. „Státních pojištěnců je 60 procent. Když za ně stát přestane pojistné platit, logicky už to nebudou pojištěnci. Navíc není fér nutit čtyři miliony občanů, aby hradili zdravotní péči nejen sobě, ale šesti dalším milionům,“ uvedl Kalousek.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka vláda „zuřivě shání peníze na rozdávání dárečků“, proto ministerstvo financí přišlo s nápadem ušetřit na státních odvodech. Vládní politiku Gazdík označil za „jednu velkou improvizaci“. Také podle Pirátů si resort financí s vládními předvolebními sliby neví rady a „žongluje s daňovou zátěží“. Pokud by stát přestal pojistné platit, vzdal by se nepřímého vlivu na financování péče, zvedla by se daňová sazba o víc než pět procent a Česko by dál patřilo k zemím s nejvyšším zdaněním práce, uvedli Piráti.

Proti jsou i odbory. „Stát má jasné povinnosti. Ne, že je za něj bude plnit někdo jiný. Tohle by představovalo ohrožení. Buď je to úmyslný, nebo neúmyslný pokus o destabilizaci systému,“ řekl ČTK předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Připomněl, že stát odvádí za děti či seniory méně, než je nejnižší stanovená částka zdravotního pojistného. Podle odborů je potřeba „dynamická valorizace“ státních plateb.

Hlavní principy reformy jsou ale zdá se, už rozhodnuty. Vyplývá to z vyjádření mluvčích ministerstev. Ministerstvo financí je podle svého mluvčího Michala Žurovce připraveno spolupracovat na modelování dopadů jednotlivých variant financování, které by mohly přicházet v úvahu. „Lze předpokládat, že návrh bude předložen tak, aby účinnost nastala nejpozději v roce 2021. V tuto chvíli probíhají jednání na expertní úrovni,“ řekl ČTK Žurovec.

Na ministerstvu zdravotnictví ještě neví, co budou dělat, a tak raději požadavky na vyjádření ke kritice opozice přesměrovávají na ministerstvo financí. „Vzhledem k tomu, že se jedná o návrh MF ČR a Piráti tedy své vyjádření správně směřují na toto ministerstvo, dovoluji si Vám proto doporučit obrátit se ohledně reakce na jejich tiskové oddělení“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpányová k žádosti o reakci na výrok Olgy Richterové (Piráti): „ANO zdaní ty nejchudší pracující, kteří si nebudou moci uplatnit slevu na dani oproti zdravotnímu pojištění, a zároveň se zříká odpovědnosti za téměř 6 milionů státních pojištěnců.“

Martin Černý, Jan Štoll