Hradecký kraj láká budoucí lékaře. Na stipendiích jim vyplatí čtyři miliony

Královéhradecký kraj chce dát další čtyři miliony korun na stipendia pro mediky, kteří se zavážou pracovat po dokončení školy v kraji. Program kraj zavedl v roce 2015 a zatím se mu do zdravotnických zařízení v regionu podařilo získat přes 100 budoucích lékařů. Výdaj čtyř milionů korun je pro následující dvouleté období. Již ho projednala rada kraje a definitivně o něm rozhodnou zastupitelé 23. března. V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací.

„O stipendia je mezi mladými lékaři značný zájem. Jeden student může získat stipendium ve výši 100.000 korun, v případě oborů s akutním nedostatkem lékařů až 150.000 korun,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Začínající lékaři se přijetím stipendia zavážou k tomu, že budou pracovat v kraji nejméně tři roky.

Stipendia kraj rozděluje prostřednictvím Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje. Fondu také směřují peníze z rozpočtu kraje. Program pro aktuální akademický rok fond vyhlásí letos v dubnu, zájemci budou žádosti podávat v dubnu a květnu. Stipendia fond následně vyplatí v květnu a červnu.

Podmínkou pro přidělení stipendia ale není to, že by medik musel nastoupit do krajské nemocnice či jiného zařízení patřícího Královéhradeckému kraji.

ČTK, ph