Hradecký kraj podpořil vznik nové infekční kliniky v Hradci Králové

Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje v pondělí podpořilo chystanou výstavbu pavilonu kliniky infekčních nemocí v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Souhlas od kraje nemocnice potřebuje, aby mohla projekt nové kliniky za více než 600 milionů korun zaregistrovat na ministerstvu zdravotnictví.

„Kraj nemá ambici ani záměr zřídit (vlastní) kliniku infekčních nemocí,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Stát by měl podle zástupců Fakultní nemocnice v Hradci Králové zaplatit 80 procent nákladů, zbytek nemocnice ze svého rozpočtu a Královéhradecký kraj. Fakultní nemocnice předpokládá, že novou kliniku zprovozní v roce 2025.

Stav současné kliniky je nevyhovující. Jde o jediné lůžkové infekční pracoviště v hradeckém kraji, ve zdravotní péči je tak nezastupitelná. Jejími pacienty jsou i lidé ze sousedního Pardubického kraje.

Nová klinika by měla zajistit komplexní nemocniční i ambulantní péči o nemocné s infekčními chorobami včetně intenzivní péče. Stavba budovy infekční kliniky je plánovaná na pozemku v areálu nemocnice, který byl původně určen pro výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny. Osmipatrový objekt by měl mít tvar trojbokého hranolu se zaoblenými rohy.

Stavba kliniky infekčních nemocí je součástí vládního Národního investičního plánu pro roky 2020 až 2050.

ČTK