Hradecký kraj vybere projektanta na stavbu v rychnovské nemocnici

Foto: Nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Královéhradecký kraj začne připravovat výběr projektanta na přístavbu a rekonstrukci krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Plánovaný projekt rozšíření rychnovské nemocnice za přibližně 400 milionů korun má sice od roku 2017 státní podporu, ale také roční zpoždění. Před novináři to řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Odmítl spekulace, že by kraj s rychnovskou nemocnicí nepočítal.

„Z ministerstva zdravotnictví jsme konečně získali očekávané vyjádření, že můžeme začít připravovat výběr zhotovitele projektové dokumentace. Po roce jsme se tak pohnuli z místa,“ řekl.

Nic to ale nemění na tom, že kraj stále nedostal od státu na stavbu peníze. Podle vládního usnesení z roku 2017 má stát na stavbu poskytnout asi 300 milionů korun, kraj 80 milionů korun. „Ministerstvo trvá na tom, že na to finanční prostředky nemá,“ řekl dnes Štěpán. Ministerstvo již dříve na dotaz uvedlo, že nemá prostředky k plnému finančnímu krytí akce.

Královéhradecký kraj klade na plánovanou modernizaci nemocnice velký důraz. Nemocnice totiž zajišťuje péči pro oblast nejméně s 80.000 obyvateli. Spadá do ní také zóna Solnice-Kvasiny, kam dojíždí za prací na 12.000 lidí. Státní podpora souvisí právě s budováním průmyslové zóny Kvasiny – Solnice.

Rychnovská nemocnice organizačně spadá pod Oblastní nemocnici Náchod. Od začátku roku má své vlastní vedení v čele s prokuristou Lubošem Mottlem. Loni v září nemocnici hrozilo uzavření porodnice a dětského oddělení kvůli nedostatku lékařů. Kraji se na dětské oddělení nakonec na půl roku podařilo sehnat lékařku s potřebnou atestací na místo zástupkyně primáře.

„Pokud někdo říká, že nemocnice je na odpis nebo že je v ohrožení, tak to není pravda a je to téměř vyvolávání poplašné zprávy. Rychnovská nemocnice je součástí krajské sítě (nemocnic) a počítá se s ní. Věříme, že se v nemocnici stavět bude,“ řekl dnes Štěpán.

V rychnovské nemocnici kraj plánuje výstavbu pavilonu urgentního příjmu s odděleními ARO a JIP, která v rychnovské nemocnici chybějí. Počítá také s vybudováním parkoviště a heliportu.

Státní podpora rozvoje zóny Kvasiny-Solnice, v níž působí rostoucí závod Škody Auto, se v červenci 2017 zvýšila ze tří na šest miliard korun a měla by vést ke zlepšení života obyvatel regionu. Největší část investic půjde do staveb a oprav silnic. Další peníze poslouží i na vybudování průmyslové zóny, stavbu nájemních bytů, posílení kapacit policie, na školství či na projekty Kvasiny a Solnice.

ČTK