Humanitární organizace v Libereckém kraji nabízejí pomoc seniorům

Foto: Depositphotos

Humanitární organizace v Libereckém kraji nabízejí stejně jako na jaře pomoc seniorům, osamělým lidem nebo chronicky nemocným. Aktivity na pomoc potřebným v další fázi koronavirové pandemie zastřeší Oblastní spolek Českého červeného kříže Liberec, působit budou ve všech deseti obcích s rozšířenou působností. Liberecký kraj obce finančně podpoří 843.000 korunami měsíčně, řekl dne mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

„Systém pomoci seniorům a dalším potřebným lidem fungoval v Libereckém kraji již na jaře letošního roku za pomoci neziskového sektoru a dobrovolnických organizací. Bude proto znovu v podobném formátu k dispozici všem, kterým nemůže pomoci jejich rodina nebo okolí. V této složité době je to nesmírně důležité,“ doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zároveň vyzval veřejnost, aby lidé, pokud mohou, pomohli seniorům či postiženým ve svém okolí s nákupy, nebo třeba s venčením jejich psů.

Systém dobrovolnické pomoci by měl odlehčit pracovníkům Krajského úřadu Libereckého kraje a zjednodušit komunikaci. Červený kříž je členem Krizového štábu Libereckého kraje a dokáže tak pružně a rychle komunikovat s pomáhajícími organizacemi. Dobrovolníci lidem nabízejí zajištění nákupu, vyzvednutí léků, třeba v Jablonci nad Nisou jsou připraveni si s lidmi o jejich obavách i popovídat.

Pomoc nabízejí i samy radnice, třeba ve Frýdlantu. „Chceme znovu pomoci seniorům nad 65 let, kteří patří k nejrizikovější skupině. Město jim opět nabízí službu nákupu potravin, drogerie a léků a také rozvoz obědů. Cena jednoho obědu je i s polévkou 75 korun a rozvoz obědů i nákupů probíhá v pracovní dny od 10:00 do 13:00,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Obědy si mohou senioři objednávat dopoledne na telefonních číslech 724 308 178 nebo 482 311 349.