Hygienici předpokládají, že epidemie chřipky v Praze skončila

Hygienici předpokládají, že epidemie chřipky v Praze skončila. Počet nových případů za týden poklesl o více než pětinu, ubývalo jich ve všech věkových kategoriích. Nemocných bylo asi 1000 na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy. Pokles nemocnosti souvisí i s jarními prázdninami, které měli školáci v metropoli minulý a předminulý týden.

Za minulý týden lékaři nahlásili dalších 11 případů, které si vyžádaly hospitalizaci za odděleních intenzivní péče. Šest z nich zemřelo. „Celkem od začátku sezóny je v Praze evidováno 65 případů s těžkým průběhem a z toho 17 úmrtí,“ uvedli hygienici.

Chřipková epidemie byla vyhlášená na začátku února poté, co počet nemocných v republice překročil hranici 1500 nových nemocných na 100.000 obyvatel.

Většina nemocnic v Praze uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní, JIP, ARO nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. Hygienici i někteří lékaři ale upozorňují, že opatření není příliš účinné. Nejvíc pacientů se údajně nakazí od nemocných zdravotníků, doporučují proto jejich očkování.

ČTK