Hygienici zakázali koupání v Hostivaři, sinice jsou i ve Džbánu

Hostivařská přehrada. Zdroj: Wikipedie

Pražští hygienici zakázali kvůli přemnoženým sinicím koupání v Hostivaři, voda nevhodná ke koupání je v nádrži Džbán, tady ale zákaz koupání nebyl vydán. Výsledky měření z 29. července zveřejnili dnes na svém webu. V dalších čtyřech sledovaných pražských přírodních koupalištích je podle posledních testů voda v pořádku.

V hostivařské přehradě jsou sinice od konce června, dosud ale byla voda ke koupání nevhodná jen pro lidi s citlivou pokožkou. S přemnoženými sinice se tu ale potýkají dlouhodobě, zákaz koupání zde byl vyhlášen naposledy v roce 2017.

Od loňska jsou proti sinicím v hostivařské přehradě ultrazvukové čističky vody. Tři jednotky, z nichž každá dokáže ošetřit kruh o průměru 800 metrů, fungují 24 hodin denně. Technologie by měla zajistit, aby se množství sinic nezvyšovalo.

Na koupališti Džbán je nyní podle dostupných výsledků pražské hygienické stanice kvalita nejhorší od roku 2012. V předchozích letech zde jen výjimečně byl zaznamenán výskyt sinic.

Bez obav se lidé mohou v současné době koupat v motolském rybníku, v Divoké Šárce a v biotopech Lhotka a Radotín.

Ve všech pražských přírodních koupalištích hygienici pravidelně sledují kvalitu vody. Výsledky každých 14 dní zveřejňují na internetu.

ČTK