Indie mění odstavené vlaky na nemocnice pro nakažené

Foto: pixabay

Když indický premiér Naréndra Módí 25. března vyhlásil celonárodní karanténu, přistoupila indická železnice k bezprecedentnímu kroku – a poprvé po 167 letech zastavila provoz na nejstarší železniční síti v Asii. Nyní se společnost rozhodla přeměnit až 20 000 starých vagónů na izolační nemocniční jednotky pro nakažené pacienty, informoval zpravodajský server CNN.

Indická železniční síť, která je čtvrtá největší na světě a je také největším zaměstnavatelem v zemi, už nyní v Indii provozuje celkem 125 nemocnic. Má tedy zkušenosti, které může přenést do mobilních zdravotních jednotek.

Indický zdravotní systém ještě není zahlcený, ale přebudované vlaky by mohly zmírnit tlak na nemocnice, pokud začne počet pacientů s nemocí covid-19 stoupat. Země má 1,3 miliardy obyvatel.

Indické železnice obvykle vypraví více než 20 000 osobních vlaků denně na dálkových i příměstských tratích mezi 7349 stanicemi. Po zastavení provozu přestaly vyjíždět na 67 368 kilometrů kolejí; jejich celková délka by stačila na jedno a půl obtočení rovníku. Nákladní vlaky zatím zůstávají v provozu.

Vedení železnice vydalo pokyn všem 16 indickým železničním zónám, aby vyčlenily vagóny bez klimatizace, které už nejsou vhodné pro přepravu cestujících. Ty mají přeměnit na nemocnice a připravit je k použití v případě naléhavé situace.

První z těchto 5000 izolačních jednotek mají být hotové za dva týdny, a pokud bude potřeba, další vagóny budou upraveny za 48 hodin, řekl Radžíš Dutt Bádžpaí, výkonný ředitel železnice pro informace a publicitu. Každý hygienicky vyčištěný vagón bude moci pojmout až 16 pacientů a bude v něm prostor pro sestry, lékařské kupé a sklad zdravotního materiálu a vybavení.

Jakmile budou vlaky připravené, budou vyslány na jakékoli místo, kterému by se mohlo kvůli nárůstu případů nákazy nedostávat nemocničních lůžek. Místní zdravotní úřady tyto soupravy obsadí lékaři, zdravotníky, sestrami a dobrovolníky.

Indická vláda také nařídila železničním továrnám, aby posoudily, do jaké míry by byly schopné dočasně přejít na výrobu nemocničních lůžek, nosítek, vozíků, masek, dezinfekčních prostředků a takového lékařského vybavení, jako jsou plicní ventilátory.

Už před propuknutím pandemie covid-19 trpěla Indie nedostatkem nemocničních lůžek. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má Indie průměrně půl nemocničního lůžka pro každých 1000 obyvatel. Většina nemocnic je ale v městských oblastech a dostupnost zdravotní péče se mezi jednotlivými indickými státy značně liší.

Například východoindický stát Bihár má jen 0,11 lůžka na 1000 obyvatel, zatímco Bangla (Západní Bengálsko) má 2,5 lůžka na 1000 obyvatel. Čína měla před rozšířením nákazy celostátní průměr čtyři lůžka na 1000 lidí.

ČTK