Informační technologie přinesly revoluci do dentálního průmyslu

Provozní ředitel společnosti Microdent LAB Ing. Ondřej Kosnar

Turnovské výrobní centrum dentálních náhrad Microdent zaměstnává třicet pracovníků, spolupracuje se stovkami zubních laboratoří a denně vyrábí až tisíc zubů. Na pomyslnou špičku českého a slovenského trhu zubních náhrad společnost původně jen se třemi zaměstnanci vynesl za pouhých dvanáct let triumfální nástup moderních informačních technologií do odvětví dentálního průmyslu, s nímž Microdent jako jeden z mála českých subjektů dokázal držet tempo a plně využívat jeho potenciálu.

„Počítačový design a počítačem řízená výroba na velmi přesných strojích, tedy původně čistě strojírenské postupy CAD/CAM, přinesly do dentálního průmyslu skutečně něco jako malou revoluci, protože umožnily výrobu náhrad i z materiálů, které nelze ručně zpracovávat v zubních laboratořích,“ vysvětluje provozní ředitel společnosti Microdent LAB Ing. Ondřej Kosnar.

Díky počítačem řízeným technologiím jako je HSC frézování nebo 3D tisk (laserové sintrování neboli spékání práškových hmot), dokáže podle něj Microdent vyrábět můstky, korunky i další zubní náhrady za pouhý jeden den od okamžiku, kdy si je u něj zákazník objedná. Nabízí přitom dentální náhrady ze speciálních kovových slitin na bázi kobaltu a chromu nebo titanu, z keramických materiálů nebo z polymerů, případně i z různých kombinací všech těchto materiálů certifikovaných pro dentální výrobu. „Všechny splňují nejpřísnější požadavky na přirozený vzhled, pevnost i odolnost,“ zdůrazňuje Ondřej Kosnar.

Vysoce přesný 3D tisk

Moderní metoda výroby pomocí 3D tisku je uživatelsky poměrně jednoduchá, ale neobyčejně přesná. Materiály pro 3D tisk kvalitních zubních náhrad se objevily teprve před pár lety. Jsou lehké, pevné a samozřejmě plně biokompatibilní. Při 3D tisku se zvolený materiál postupně navrstvuje až do dosažení požadovaného tvaru korunky nebo jiné zubní náhrady.

Aktuálně se v Microdentu věnují pilotnímu projektu zhotovení celkové snímatelné zubní náhrady metodou 3D tisku a dále tak potvrzují svou roli průkopníka na poli zavádění digitálních postupů do dentálního odvětví. „Přesnost výroby je pro funkčnost náhrad zcela zásadní. Ukazuje se, že využitím na setiny milimetru přesného 3D tisku dosahujeme u celkových snímatelných náhrad lepších výsledků než klasická ruční výroba protézy v zubní laboratoři. Materiály, které jsou díky své pevnosti a biokompatibilitě vhodné pro 3D tisk zubních náhrad, se objevily teprve před dvěma lety. Z hlediska životnosti jsou srovnatelné s dosud používanými polymery, jsou ale pevnější a také lehčí,“ říká Ondřej Kosnar.

„Ve spolupráci se Schill Dental Clinic již tento projekt pokročil do fáze praktických testů. Do konce roku očekáváme první výsledky a velice se na ně těšíme, protože to bude znamenat velký krok vpřed,“ dodává.  

Moderní technologie zastoupí chybějící zubní techniky

Jakkoli si moderní technologie do dentálního odvětví stále více hledají cestu, pozice zubních zůstává stále nenahraditelná. „Jejich náročnou práci, která zahrnuje nejen precizní řemeslo a technický um, ale i estetickou zdatnost, nahradit nedokážeme, ale můžeme jim ji alespoň ulehčit. Zubní technici pracují často pod velkým tlakem a my jim dokážeme poskytnout výraznou úsporu tolik ceněného času. Kromě toho také přebíráme zodpovědnost za kvalitní technické provedení a třeba i ekologickou zátěž,“ objasňuje roli výrobního centra Ondřej Kosnar. Díky jeho službám nemusejí pracovat v tak prašném a hlučném prostředí a výrazně méně času tráví prací s mikromotorem, což se významně podepisuje na zlepšování náročných pracovních podmínek zubních techniků.

Microdent současně zjednodušuje práci i stomatologům. Dodává do jejich ordinací intraorální skenery, chairside software nebo skener otisků, což je další vývojová etapa na postupné cestě k digitalizaci české stomatologie. To je ovšem úkol na delší dobu: ačkoli je v České republice zhruba tisíc laboratoří, digitalizaci zatím využívá jen zhruba polovina z nich.

Až tisíc zubů za den

Turnovská společnost je největším komplexním výrobním centrem v České republice. Každý den dodává českým i slovenským zubním laboratořím sedm set až tisíc zubů a zaujímá tak významný podíl na trhu. Všechna česká zařízení vyrábějí denně celkem zhruba tři tisíce zubů. V posledních dvou letech se toto číslo v důsledku pandemie koronavirového onemocnění sice asi o desetinu snížilo, ale v posledních měsících se už stomatologové vracejí k standardní praxi a výroba se opět zvyšuje.

Výrobní prostory firmy lze bez nadsázky označit za továrnu na zuby. Jsou vybaveny nejmodernějšími stroji, které využívá perfektně sladěný tým odborníků. „Díky tomu funguje skvěle dělba práce, která by se velmi zjednodušeně dala popsat tak, že přes den pracují lidé, při programování, broušení, míchání směsí, údržbě strojů atd., a v noci pak jedou na plno stroje. Co zub, to originál, kterému se dostane maximální individuální péče, a i přesto po necelých 24 hodinách zpracování výrobky směřují k netrpělivým zákazníkům,“ uzavírá představení největšího komplexního výrobního centra zubních náhrad jeho provozní ředitel Ondřej Kosnar.

PR