Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Instituce budou spolupracovat na rozvoji paliativní péče

Ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a Česká společnost paliativní péče budou spolupracovat na tom, aby bylo zajištěno financování a rozvoj péče o pacienty trpící nevyléčitelnou nemocí. Zástupci institucí dnes v budově ministerstva na Palackého náměstí v Praze podepsali memorandum, které má pro zdravotní služby vytvářet podmínky.

„Je to první takovýto dokument, který podepsaly všechny zdravotní společnosti, ministerstvo a odborná společnost pro paliativní medicínu,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Připomněl, že některé dílčí projekty na podporu péče už fungují, chyběl ale zaštiťující dokument, který by dal všem aktérům jasný závazek. „Je to o tom, aby pacienti, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou, měli co nejširší spektrum služeb, a samozřejmě aby ta síť byla dostupná,“ řekl ministr.

Mezi konkrétními příklady zmínil Vojtěch například podporu paliativních týmů v nemocnicích nebo domácí paliativní péči. „Cílem je nastavit nějaké standardy této péče,“ řekl ministr. Mělo by také dojít k navýšení platu pracovníků.

Dodal, že téma paliativní péče je pro něj velmi důležité. Česko je ale podle něj stále ještě v oblasti rozvoje paliativní péče na začátku. „Myslím, že je povinností tady nás všech, abychom těmto pacientům pomohli a tu péči dále rozvíjeli,“ doplnil.

„Je to obecný závazek k tomu, že jsme připraveni pokračovat v krocích, které jsme realizovali v posledních letech,“ uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny(VZP) Zdeněk Kabátek. Podotkl, že pojišťovna byla realizátorem pilotního projektu, ve kterém testovali způsob poskytování mobilní hospicové péče.

Podle předsedy České společnosti paliativní medicíny Ondřeje Slámy je kvalita paliativní péče výborná v hospicech, zlepšení by ale bylo potřeba v nemocničním prostředí. „To je místo, kde 60 procent úmrtí nastává,“ vysvětlil Sláma. Memorandum vnímá jako důležitý rámcový krok, kde všechny společnosti vyjádřily vůli dále spolupracovat, reflektovat to, jak o nemocné pečovat a promýšlet, jak to dělat lépe.

Pilotní provoz mají podle ministerstva zajistit dotační programy zaměřené na nemocniční i domácí specializovanou péči. Úřad v polovině července uvedl, že poskytne dotace 41 milionů korun devíti zařízením, která poskytují paliativní péči nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům v jejich domácím prostředí. Na jaře ministerstvo schválilo sedm dotací za 32 milionů korun na podporu paliativní péče v nemocnicích.

Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče, která zastřešuje tři desítky organizací, před dvěma týdny uvedla, že dotace vítá, prosazuje ale hlavně systémové řešení financování. Hospice chtějí dosáhnout toho, aby hospicovou péči a její financování v legislativě lépe zakotvila novela zákona o sociálních službách.

Paliativní péče se zaměřuje na nevyléčitelně nemocné pacienty, u nichž má zmírnit bolest a utrpení. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců jejich života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.

V Česku ročně umírá zhruba 108.000 lidí, asi 65 procent zemře v nemocnici. Podle průzkumů si ale až 80 procent lidí přeje umírat doma.

Aktuální číslo
Objednat »