Írán dal zelenou ruské vakcíně Sputnik V proti covidu

Vakcína Sputnik V dostala název po slavné sovětské družici FOTO: Russian Direct Investment Fund

Írán schválil ruskou vakcínu Sputnik V k využití pro očkování proti covidu-19. Hodlá ji dovážet a podílet se také na její výrobě. 

V Moskvě to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který přijel jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Írán je na Blízkém východě v nynější pandemii nejpostiženější zemí. Jeho duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zakázal použití vakcín vyrobených na Západě, protože podle něj nejsou důvěryhodné. Írán pak oznámil, že bude testovat kubánskou očkovací látku Soberana 02. Už dříve íránští představitelé oznámili, že vakcíny chtějí získat také z Indie, Číny a Ruska.

Zaríf dnes řekl, že íránské zdravotnické úřady povolily v pondělí vakcínu Sputnik V. „Doufáme, že ji v nejbližší budoucnosti budeme moci koupit a zahájit její společnou výrobu,“ řekl ministr.

Použití ruské očkovací látky už povolily další země, například Spojené arabské emiráty, Argentina, Venezuela nebo Maďarsko. Rusko požádalo o její schválení v Evropské unii.

Ve více než 80milionovém Íránu se koronavirem nakazilo podle vládních údajů přes 1,3 milionu lidí a s covidem-19 tam zemřelo 57.560 pacientů.

ČTK, vlb