Izrael premiantem. V neděli začne očkovat proti covidu občany starší 45 let

Izrael, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zatímco český rezervační systém na vakcínu zkolaboval u registrací seniorů nad 80 let, v Izraeli již mají hotovo. Nárok na první dávku očkování proti covidu-19 budou mít od této neděle už všichni občané starší 45 let. 

Ve čtvrtek ve zhruba devítimilionové zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu 56 716 lidí, zatímco 64 366 obdrželo druhou dávku. V přepočtu na obyvatele je Izrael nejrychleji očkující zemí na světě. Skoro dva miliony Izraelců již mají první dávku očkování za sebou, téměř 170.000 lidí dostalo i druhou.

Minulý týden premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že Izrael plánuje očkovat ještě rychleji. Cílem by mělo být kolem 17 tisíc lidí denně. Do země byly mezitím dodány statisíce dalších dávek vakcíny od amerického výrobce Pfizer a německé firmy BioNTech. Podle plánu ministerstva zdravotnictví má být v březnu proti covidu-19 naočkováno 5,2 milionu Izraelců.

Počty nakažených mezitím v zemi dál stoupají. Strmě narůstá také počet úmrtí s covidem-19 a množství pacientů ve vážném stavu. Za uplynulý den Izrael zaznamenal 9192 nově nakažených, více než 9000 infikovaných tak přibylo čtvrtý den v řadě. Poměr pozitivních testů přitom činil 7,7 procenta, což je asi poloviční hodnota ve srovnání se zářijovým maximem. Testováno bylo ve čtvrtek více než 123 tisíc lidí.

ČTK, vlb