Izrael uvolnil pandemická opatření. Některá však jen pro očkované

Izrael, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Izrael dnes uvolnil část opatření proti šíření pandemie onemocnění covid-19. Do některých míst budou moci jen ti, kdo covid-19 prodělali nebo jsou proti této nemoci očkovaní. Informovala o tom agentura DPA. Naočkovaná alespoň jednou dávkou je už téměř polovina izraelského obyvatelstva.

S takzvaným zeleným pasem budou očkovaní a vyléčení z covidu-19 moci do posiloven, hotelů, divadel nebo na sportovní zápasy. Podle ministra zdravotnictví Juliho Edelsteina se to týká více než 3,2 milionu lidí.

Dnešní rozvolnění, které přichází přesně rok od zjištění prvního případu nákazy novým koronavirem, je součástí vládního plánu na oživení ekonomiky. „Zelený pas postupně zemi znovu otevře,“ uvedl v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu. Další uvolňování má podle agentury Reuters následovat v březnu, kdy se budou konat předčasné parlamentní volby.

Pokud jde o rychlost očkování proti covidu-19, je Izrael jednou z nejúspěšnějších zemí na světě. Zhruba devítimilionová země dosud alespoň jednou dávkou naočkovala přibližně 45 procent populace, asi třetina Izraelců už dostala dávky obě.

V Izraeli si každý očkovaný proti covidu-19 může týden po podání druhé vakcíny zažádat přes internet o vystavení očkovacího průkazu. Držitelé tohoto dokladu pak mají nárok na zelený pas, zažádat si o něj mohou mimo jiné přes speciální mobilní aplikaci.

I pro neočkované se dnes otevřely nákupní centra, muzea, knihovny a svatostánky. Lidé tam ale nadále musejí nosit roušky a dodržovat pravidla vzájemných rozestupů. Pro další ročníky se otevřely základní a střední školy.

Počty nakažených jsou v Izraeli nadále poměrně vysoké, v uplynulých týdnech však setrvale klesají. Izraelské úřady zaznamenaly zatím přes 740 tisíc případů nákazy novým koronavirem a zhruba 5500 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Po celkově třech vyhlášených uzávěrách Netanjahuova vláda slíbila, že čtvrtá už nenastane.

ČTK