Izrael začal očkovat proti covidu, premiér Netanjahu šel první příkladem

Benjamin Netanyahu. Foto: Wikipedia

V Izraeli začala kampaň očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu před televizními kamerami premiér Benjamin Netanjahu, aby očkovací kampaň podpořil, informovala agentura AFP.

Jednasedmdesátiletý předseda vlády byl očkován dnes večer v nemocnici poblíž Tel Avivu. Hned po něm přišel na řadu ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V neděli očkování čeká prezidenta Reuvena Rivlina.

„Je to velký den pro Izrael. Věřím v tuto vakcínu. Konec pandemie je na dohled, do Izraele míří miliony dávek vakcíny,“ prohlásil premiér Netanjahu a vyzval přitom občany, aby následovali jeho příkladu.

Izrael očkuje veřejnost vakcínou, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Podle dřívějších informací médií chce vláda aplikovat denně až 60 tisíc dávek vakcíny, při tomto tempu by mohly být koncem ledna očkovány až dva miliony lidí. Celkem má Izrael 8,9 milionu obyvatel. Doručení vakcín od britské farmaceutické firmy AstraZeneca a americké Moderny se podle izraelské televize očekává nejdříve v dubnu.

Od začátku epidemie se v Izraeli infikovalo koronavirem 370 152 lidí a 3057 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Za poslední den přibylo 2177 nakažených. V tomto týdnu denní přírůstek infikovaných tři dny přesáhl dokonce hranici 2800, což jsou nejvyšší čísla za poslední dva měsíce.

Izraelská vláda nyní uvažuje o novém zpřísnění opatření proti šíření viru; uzavřeny by mohly být obchody, nákupní centra, venkovní trhy a školy v oblastech s vysokým výskytem nákazy.

ČTK