Izraelci uvedli, že vyvinuli respirátor na opakované využití

FOTO: Technion

Izraelští vědci oznámili, že vyvinuli respirátor na opakované použití, který k likvidaci koronaviru na svém povrchu může využít nabíječku na mobil. Připojení respirátoru ke zdroji elektrické energie totiž vede k jeho zahřátí a následnému zničení virů, informovala agentura Reuters.

Po dobu, kdy je respirátor připojen ke zdroji, jej uživatel nesmí mít na sobě. Celý proces dezinfekce trvá 30 minut, uvedl profesor Jair Ein-Eli z univerzity Technion v Haifě, který tým expertů vedl.

Nový respirátor má USB port. Po připojení ke zdroji energie se zahřeje vnitřní vrstva uhlíkových vláken respirátoru na 70 stupňů Celsia, což stačí k likvidaci virů, píše Reuters.

Ein-Eli poznamenal, že světová poptávka po ochranných prostředcích na jedno použití je v současné pandemii nemoci covid-19 vysoká, a podotkl, že takové řešení není ekonomicky výhodné ani ekologicky šetrné.

Profesor Allon Moses, který je expertem na infekční choroby v nemocnici Hadassa u Jeruzaléma, „nemá pochybnosti“ o tom, že teplota 70 stupňů Celsia koronavirus zlikviduje. Varoval však, že opakované zahřívání může poškodit „papír nebo látku“, z níž je ochranný prostředek vyroben, a omezit tak jeho ochranné schopnosti.

Prototyp byl vystaven 20 zahřívacím cyklům, přičemž každý trval asi půlhodiny, a nemělo to vliv na jeho životnost, uvedl ale Ein-Eli. „Můžeme garantovat, že bez rizika jej lze vystavit několika desítkám cyklů,“ dodal.

Prototyp vypadá jako respirátor typu N95 s ventilem vepředu a gumičkami k uchycení.

Tým vědců koncem března předložil žádost o patent na respirátor ve Spojených státech a tvrdí, že jedná o komerčním využití produktu se soukromým sektorem. Cena výrobku bude podle vědců pravděpodobně o dolar vyšší než u běžných jednorázových respirátorů.

ČTK, JŠ