Jako polní nemocnice budou sloužit dvě haly areálu v Letňanech

FOTO: ABF - For Arch 2014

Pro polní nemocnici budou na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech využity dvě haly ze sedmi, které tam jsou. Veletržní areály se k těmto účelům využívají i v zahraničí. Celková plocha letňanského výstaviště činí 35 000 metrů čtverečních, v případě potřeby by mohla poskytnout prostor pro několik tisíc lůžek. Řekl to dnes v Letňanech Tomáš Kotrč, generální ředitel společnosti ABF, která letňanský areál provozuje.

Polní nemocnici bude armáda budovat v hale II a III, které jsou v areálu nejmodernější. Dělí je vstupní hala, kde při konání veletrhů funguje kavárna a restaurace, v prvním patře je konferenční prostor.

Veletržní areál v Letňanech je podle Kotrče pro tyto účely vhodný. Haly jsou dobře zasíťovány, je v nich dostatečná kapacita energetické sítě, řekl. Připomněl, že areál představitelům vlády společnost ABF nabízela k využití už na jaře při první vlně pandemie. Tentokrát však firmu oslovila ministerstva.

V Letňanech se dnes odpoledne uskutečnila koordinační schůzka zástupců ministerstva obrany a zdravotnictví. Kotrč uvedl, že teprve následně se dozví detaily celé akce. Zatím podle něj není jasné, zda vláda například bude platit za využití areálu pronájem a v jaké výši.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) dnes ráno řekl, že v Letňanech bude 500 lůžek, výstavbu zajistí armáda. Stavět by se mělo začít v sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem na summit v Bruselu řekl, že náhradní kapacity mimo nemocnice je kvůli nepříznivé prognóze vývoje epidemie koronaviru nutné začít budovat už o víkendu. Je to podle něj prvořadý úkol.

V ČR ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie