„Je po pracovní době, všechny kontakty si máme obvolat sami“, řekla hygienička policistovi

Zdroj: Pixabay

Pražská městská policie zveřejnila na svém webu svědectví svého zaměstnance ze Středočeského kraje, v němž popisuje problémy při hledání pomoci u lékařů a hygieniků pro syna, co se nakazil v červenci koronavirem v pražském klubu. Strážníci na webu uvádí, že identitu svého zaměstnance znají. Hlavní hygienička Jarmila Rážová podle serveru Novinky.cz požádala, aby krajská hygienická stanice věc vyšetřila.

Strážník uvádí, že jeho syn navštívil klub 11. července. Následně se u něj prý projevily příznaky koronaviru, praktický lékař a lékař na ORL mu ale diagnostikovali chřipku. Po informacích v médiích o šíření nákazy ve spojitosti s daným klubem Techtle Mechtle, chtěl strážník nechat syna a zbytek rodiny otestovat. Žádanku ale dostal jen pro syna. Lékař prý k tomu řekl, že výsledky synova testu budou známé o dva dny později, ostatní členové domácnosti mohou být testováni až další dva dny poté.

Mladík se nechal testovat v soukromé laboratoři, výsledky získané po několika hodinách byly pozitivní. Strážník uvedl, že i zbytek rodiny si testy zajistil a platil sám. S výsledky kontaktovali hygienickou stanici.

„Paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15:30, že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. 7. a všechny naše kontakty (čili potenciálně ohrožené osoby) si máme obvolat sami,“ uvedl zaměstnanec pražské městské policie.

Šéf pražských strážníků Eduard Šuster Radiožurnálu sdělil, že svědectví lze pokládat za oficiální zprávu městské policie. Dodal, že kdyby rodina nebyla tak urputná, hrozilo rozšíření nákazy u městské policie i dalších bezpečnostních složek.

„Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid-19 a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu,“ konstatovala pro server mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Středočeští hygienici ale podle televize Prima tvrdí, že případ nelze prošetřit, dokud rodina nevystoupí z anonymity. „Nemůžeme v tuto chvíli adekvátně reagovat, neboť rámcové indicie tam uvedené nám neposkytují dostatek informací k tomu, abychom okolnosti příběhu propojili s postupem konkrétního epidemiologa,“ uvedl Tomáš Vodný zastupující ředitele středočeské hygieny.

Šuster Primě řekl, že po zveřejnění příspěvku mu v sobotu volal pracovník středočeské hygieny a důrazně se dožadoval stažení. „Tak jsem mu vysvětlil, že ten příspěvek zůstane v takové podobě tam, kde je, a poté telefon ukončil. Čili žádný náznak toho, že by chtěli zprostředkovat nebo zjistit podstatu toho problému,“ uvedl Šuster.

JŠ, ČTK