Jedeme na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři

Chorvatsko? Poloprázdné pláže

Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, jaká je letošní sezóna v českými turisty oblíbeném Chorvatsku. Vyrážíme navzdory atmosféře strachu z koronaviru, zdatně přiživovaného českou vládou a úřady.

Cílem cesty bylo malé městečko Lokva Rogoznica ve střední Dalmácii, usazené uprostřed spojnice mezi Splitem a Makarskou. Vyrážíme vlastní dopravou a pokud na rakouské hranici očekáváte přísnou kontrolu pohraničníka vybaveného teploměrem, budete zklamáni. Nikdo po nás nic nechtěl, přechod je otevřen a naprosto prázdný. Překročení hranic s Maďarskem je jak přes kopírák, nikde ani noha, nikdo nic nechce. Chorvaté kontrolují pouze cestovní doklady, chtějí znát i cíl cesty a kontakt na místo, kde budete ubytováni. Když jej náhodou nemáte, vystačí si i s telefonem na vás. Rozhodně ale doporučujeme být na tuto situaci připraven podle oficiálních doporučení.

Královská dovolená

Uvítání v jednom z místních penzionů je srdečné, ruce se teď ale podávají jen symbolicky loktem a přechází mu rituál desinfekce rukou, doplněný kalíškem místní pálenky Rakije. Možnost desinfekce rukou ostatně najdete v obchodech, restauracích i benzinkách. Nošení roušek v uzavřených místnostech nebylo počátkem července vyžadováno ani personál této možnosti nevyužíval. Stejně tak byla rouška na tvářích turistů spíše výjimkou. Podle statistických informací je epidemiologická situace příznivější než v Česku. Situace se ale i tady může měnit a je vhodné mít roušky s sebou.

Příchod na pláž k naší radosti potvrzuje zprávy o tom, že většina lidí letos zažívá dovolenou ve své domovině. Pláže jsou poloprázdné v Lokvě Rogoznici a dalších více či méně vzdálených místech. Hlava na hlavě není ani v Omiši, Drveniku, Hvaru či protilehlém ostrově Brač. Turistů kvůli koronavirové masáži dorazilo na Jadran skutečně málo. Výhodou je, že není problém najít si své místo u moře nebo v restauraci, prostě kdekoliv si zrovna zamanete.

„Takhle prázdné pláže jsem tu ještě nezažil. V restauracích je většinou plno, teď si můžeme sednout kam chceme,“ říká Petr B., který do Lokvy Rogoznice jezdí více než 20 let.

Moře je příjemně teplé a díky průzračně čisté vodě i plné života. Koupací boty jsou nutností kvůli kamenům i přítomnosti mořských ježků, i když ti se drží obvykle ve větší hloubce. Žádné krvelačné žraloky, medúzy, jedovaté červy ani jiné ohavnosti z říše palcových novinových titulků jsme ve vodě neviděli. Alespoň děti je vhodné vybavit brýlemi pro potápění, ve zdejších vodách je opravdu na co koukat.

Dovolená v Lokvě Rogoznici, ostatně jako v celé střední Dalmácii, se neomezuje jen na koupání v moři. K dispozici je pestrá paleta aktivit. Jednou z možností je sjet na raftech řeku Cetinu ústící do moře právě v Omiši. Vyzkoušeli jsme ji a plavba je to opravdu kouzelná.

Dobré zpestření jsou i výlety lodí na okolní ostrovy, adrenalinovějším zážitkem je Zip Line, což je dvoukilometrová projížďka vysoko nad terénem na napjatém laně. Za příznivého počasí je pak možné se projít po skleněném mostě ve skalách. Zajímavých míst a atrakcí, které jsou ve zdejším okolí je nepřeberné množství.

Chorvaté čekají

Chorvaté z absence českých turistů nadšení nejsou, jsme pro ně srdeční záležitostí.

„My Chorvaté máme Čechy opravdu rádi od srdce, jsme podobné národy, jsou to naši kamarádi a moc si jich vážíme,“ říká předseda Chorvatsko České společnosti pro oblast Omiše Tonći Stanić.

Češi mívají pověst paštikářů ale Chorvaté je tak rozhodně nevnímají, takto nás totiž označují zpravidla přistěhovalci.

„Mě zlobí, když nějaký mladík, který ani není z Dalmácie, přijde pracovat jako číšník nebo kuchař, vás Čechy vůbec nezná, ale dává interview do televize, že jste takoví a takoví, a špatně o vás mluví. Tak to mě moc zlobí. Protože my české lidi moc milujeme, je to pro mě, jako by někdo špatně hovořil o Chorvatech,“ říká Tonći Stanić v reakci na reportáž jedné z českých televizí.

Chorvatsko je i v době koronaviru skvělým místem pro dovolenou, navzdory neustálému politickému přiživování strachu mezi lidmi před cestami do zahraničí. Pozitivní účinky mořské vody a přímořského vzduchu na lidské zdraví jsou notoricky známé a místní lidé mají Čechy skutečně rádi. Nevadí jim děti, rádi s vámi pohovoří a poradí s čímkoliv, co potřebujete.