Jedinou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování

foto: pixabay

Česká republika je zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii. Klíšťata, která nemoc přenášejí jsou díky mírné zimě aktivní už od února, a to v téměř každém regionu. Domovem klíšťat ale nejsou jen lesy a louky, přisát se může i ve městě. Ačkoliv je jedinou účinnou prevencí proti této nemoci očkování a zdravotní pojišťovny na něj přispívají, proočkovanost je nízká.

Jenom za loňský rok se klíšťovou encefalitidou nakazilo 774 lidí, což bylo nejvíc za posledních osm let a nejvíc v EU. Proočkovanost proti nemoci se v Česku přitom pohybuje pouze kolem 23 procent.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni ale přispívají z fondu prevence.

„Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě v maximální výši 700 korun můžete dostat jak na kteroukoli dávku základního schématu, tak i potom na následné posilovací dávky, to je na přeočkování. Nárok na něj mají děti i dospělí bez věkového omezení,“ uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Podle něj je příspěvek nejžádanějším z nabízených příspěvků na očkování a VZP ho v roce 2020 navýšila z 500 na 700 korun.  Čerpání příspěvku z loňského roku tak nebrání tomu, aby si o něj klient mohl požádat i letos.

„Dá se předpokládat, že většina z nás bude kvůli koronavirové pandemii trávit letošní léto v tuzemsku, proto klientům doporučujeme, aby toto očkování opravdu nepodcenili,“ uvedla tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Hana Kadečková.  Dospělí mohou u pojišťovny čerpat příspěvek až 500 korun, děti až 1000 korun.

Na očkování není pozdě, ochránit se mohou dospělí i děti v kterémkoliv období roku.

„Nejenom našim pojištěncům a jejich dětem doporučujeme, aby prevenci nepodceňovali a nechali se u svých praktických lékařů proti klíšťové encefalitidě naočkovat. V tomto případě není nikdy pozdě. Zrychlené očkovací schéma umožňuje nechat se očkovat i v průběhu letních měsíců,“ uvedla ředitelka RBP pro zdravotnictví Eva Misiačková.

Pojišťovna RBP standardně přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě částkou do 1 tisíce korun. Děti a senioři mohou využít i slučování finančních příspěvků od rodinných příslušníků, přátel a známých, a to až do částky 10 tisíc korun.

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí třemi dávkami vakcíny. Potřebná hladina protilátek v organismu vzniká po aplikování prvních dvou dávek, ale je nutné absolvovat celé třídávkové základní očkovací schéma, aby byl zaručen ochranný účinek.

Druhá dávka se podává za 1-3 měsíce po první a třetí pak s odstupem max. 12 měsíců. „Existuje také možnost zrychleného schématu, ale pokud k tomuto není zdravotní důvod, je lepší absolvovat očkování v běžných intervalech,“ uvedl Sršeň.

Po podání tří dávek základního očkovacího schématu je totiž očekávaná ochrana minimálně po dobu 3 let u běžného schématu, zatímco u zrychleného to může být méně.

Po absolvování třídávkového základního očkovacího schématu má očkovaný dostatečnou imunitu proti klíšťové encefalitidě po dobu 3 let. Následně se podává první posilovací dávka. Další přeočkování je vhodné provádět každých cca 5 let, u starších osob se ale doporučuje přeočkování častější, každé 3 roky.

Nejčastějšími nemocemi přenášenými klíšťaty jsou virová encefalitida a bakteriální lymská borelióza, kterou lze při včasném podání antibiotik vyléčit. Na klíšťovou encefalitidu ovšem doposud neexistuje účinný lék, lze tedy jen potlačovat příznaky nemoci.

Průběh klíšťové encefalitidy je dvoufázový. První fáze se obvykle objeví po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte, které však nezaznamená téměř polovina nemocných. Trvá několik dní a projevuje se podobně jako chřipka, někdy však může táto fáze zcela chybět. Po několikadenním období bez potíží pak nastupuje druhá fáze, kdy již bývá postižen centrální nervový systém. Tato fáze má mnohem závažnější průběh a vyžaduje hospitalizaci. Každý desátý pacient, který překoná druhou fázi encefalitidy, pak doživotně pociťují trvalé následky, z nichž některé jsou velmi závažné. Jedná se o poruchy nervového systému či psychiky.

Pacienti po prodělání nemoci bojují s trvalou únavou, poruchami spánku, depresemi, objevuje se také porucha řeči, potíže s pamětí, epilepsie nebo dokonce obrna končetin či obličeje. Podle druhů obtíží pak tito pacienti vyžadují dlouhodobou péči neurologa, psychiatra, logopeda či fyzioterapeuta.

Trvalé neurologické následky se vyskytují přibližně u 2 % dětí a až u 40 % dospělých.1 V jednom procentu případů může nemoc končit i smrtí.

Očkovací látku proti borelióze vyvíjí farmaceutický koncern Sanofi, testuje ji v Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR.

„První vakcína na lymskou boreliózu byla založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti. Byla to jednoduchá molekula, která měla řadu vedlejších účinků, zabírala jen na jeden druh borelie a byla použitelná jen v Americe, kde se tento druh borelie v klíšťatech vyskytuje,“ uvedl parazitolog českobudějovického biologického centra Radek Šíma.

Farmaceutická firma proto vylepšila strukturu očkovací látky. Umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky. „Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ řekl Šíma.

Farmaceutická firma se nyní po úspěšných testech na myších rozhoduje, zda investuje do zkoušení vakcíny na lidech. Až následně by mohla látka zamířit na trh.

Jak správně odstranit klíště

· místo přisátí dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem

· při vyndávání přichyceného klíštěte zvířeti i lidem použijte pinzetu, gumové rukavice nebo ubrousek; nesahejte na klíště holýma rukama

· klíště vyviklejte pomocí pinzety nebo navlhčené textilie, nebo umělohmotné karty k tomu účelu určené; klíštětem lehce pohybujte ze strany na stranu, po 2-3 minutách se obvykle uvolní; klíštětem neotáčejte, zvyšuje se tak možnost nežádoucího přetržení · místo po odstranění klíštěte opět dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem