Jednal, nebo nejednal? Arenberger v televizi popřel schůzku se Zemanem, tu teď ale potvrdil sám prezident

Petr Arenberger. Zdroj: MZ ČR

Jednal, nebo nejednal nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s prezidentem Milošem Zemanem ohledně ruské vakcíny Sputnik V a jejího dovozu do České republiky? Ještě v pátek to ministr v ČT 24 odmítl. Nyní ale schůzku potvrdila hlava státu pro Blesk TV.

První informaci o tom, že spolu měli Petr Arenberger a Miloš Zeman jednat o vakcíně Sputnik V přinesl Deník N. Na pravdivost článku se následně v pátek v přímém přenosu na ČT 24 ptala ministra moderátorka Interview ČT 24 Světlana Witowská. Otázky na možné zákulisní jednání ministrovi očividně nebyly příjemné. Samotná jednání však odmítl s „naprostým Ne.“

„Jak jsem přebíral to jmenování, tak to je všecko, co jsme spolu jednali,“ řekl ministr. Jmenování proběhlo 7. dubna.

Textový přepis Interview ČT24, 9. 4. 2021, cca 20. minuta

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka ČT
A podle Deníku N už jste s prezidentem Milošem Zemanem jednal o tom, jakým způsobem sem Sputnik V dostat. Je to pravda?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já myslím, že všichni to slyšeli, tak jak jsem přebíral to jmenování, tak to je všecko, jak jsme spolu jednali.
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka ČT
Žádná další schůzka s někým z lidí okolo prezidenta Zemana nebyla ohledně toho, jakým způsobem Sputnik do Česka dostat? S nikým jste nemluvil z prezidentova okolí?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Žádnou metodiku jsem k tomu nedostal a ani to nejde.
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka ČT
A mluvil jste s někým?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Naprosto ne, to prostě ne. Samozřejmě mluvil jsem třeba s šéfkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby mi poskytla všechny podklady k tomu.

Jenže v neděli 11. dubna prezident Miloš Zeman překvapil v rozhovoru pro Blesk TV. O odvolání Jana Blatného prý věděl o dva dny dříve, než samotný exministr. A s Petrem Arenbergerem prý jednal už den před jmenováním. Schůzka trvala 1,5 hodiny, prezident Miloš Zeman podle svých slov o Sputniku V hovořil. Předmětem rozhovoru bylo očkování a způsob, jak zajistit co nejvíce dávek – klidně i s použitím ruské látky Sputnik V. „Chtěl jsem, aby se mi (Arenberger, pozn. red.) zaručil, že nedostatek očkovacích látek nebude příčinou zbytečného úmrtí stovek a možná tisíců lidí,“ uvedl Zeman.

Nepravdu tedy sdělil buď Arenberger v ČT, nebo prezident pro Blesk TV.

Zeman nadále Sputnik V podporuje a sám by si vakcínu nechal píchnout, pokud se bude muset v budoucnu přeočkovat. Arenberger pak v souvislosti s vakcínou hovořil o klinické studii. Zájemcům by umožnil očkování ruskou látkou při klinickém testování, a to s jejich písemným souhlasem.

red, vb