Jemenské zdravotnictví se hroutí, země potřebuje pomoc

Ilustrační fotografie, FOTO: UN Photo/Philip Behan

Koronavirus se šíří v Jemenu, jehož zdravotnictví se v podstatě zhroutilo. OSN varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s nákazou koronavirem a na pomoc tisícům hladovějících dětí ve válkou zmítaném Jemenu. Má se tak stát v případě, že dárcovské země organizaci neprodleně neposkytnou potřebné finance, uvedla agentura AP.

„Humanitární organizace, které fungují v Jemenu, mají za to, že zde již dochází ke komunitnímu přenosu (…) Situace je alarmující, říkají, že zdravotní systém se zde v podstatě zhroutil,“ sdělil mluvčí úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke. Pracovníci poskytující pomoc údajně musejí pacienty odmítat, protože se jim nedostává lékařského kyslíku nebo ochranných pomůcek.

„Onemocnění COVID-19 způsobuje v jemenském Adenu katastrofu. Nasvědčují tomu mimo jiné počty mrtvých ve zdravotnickém středisku pro léčbu tohoto onemocnění Lékařů bez hranic v Adenu, což je jediné zařízení na jihu Jemenu, které se plně věnuje pacientům s touto nemocí. Země potřebuje urgentně mezinárodní pomoc,“ uvedla Iveta Polochová za Lékaře bez hranic.

Podle jejich informací od 30. dubna do 17. května přijali zdravotníci v tomto zařízení 173 pacientů, nejméně 68 z nich zemřelo. Mnoho nemocných přichází v době, kdy už trpí syndromem akutní dechové tísně, což výrazně ztěžuje snahu o záchranu jejich životů.

„Pro naše týmy je strašně těžké vidět pacienty přicházet ve stavu, kdy lapají po dechu jako ryba na suchu, a vědět, že jim už není pomoci. A nezáleží na tom, jak moc se o to snažíme,“ přibližuje lékař Ghazali Mohammed Babiker.

Mnoho nemocných lidí má zůstávat doma bez lékařské pomoci.

„O tom, že mnoho lidí doma umírá, vypovídají oficiální statistiky o pohřbech – ty odhalují, že v uplynulém týdnu umíralo ve městě Aden každý den až osmdesát lidí. Před příchodem COVID-19 tam zemřelo denně zhruba deset lidí,“ dodala Polochová.

Lidé v Adenu měli špatný přístup k lékařské péči už před příchodem COVID-19. Zdravotnický systém ve městě zkolaboval kvůli pěti letům válčení. Úřady nemají dostatek prostředků, aby na šíření nemoci mohly adekvátně reagovat. Chybějí peníze na platy zaměstnanců, osobní ochranné prostředky a je k dispozici jen velmi málo testů, takže skutečný počet případů není známý. Nicméně umírající pacienti mají zcela jasně symptomy COVID-19.

Nemoci jako malárie, horečka dengue nebo chikungunya jsou ve městě endemické, nicméně nikdy nezpůsobily tolik úmrtí v tak krátkém čase.

„V Adenu jsme s Lékaři bez hranic viděli už hodně věcí. Během nejtemnějších dní bojů v roce 2015 jsme udrželi naše nemocnice otevřené. Jsme zvyklí přijímat stovky zraněných během několika málo hodin. Přesto, na šíření COVID-19 ve městě je něco výjimečně smutného – katastrofa, které jsme se tak báli, je tady,“ podotýká lékař Ghazali Mohammed Babiker.

Obyvatelé válkou zdecimované země trpí podvýživou a mají značně narušenou imunitu. Pět let trvající konflikt zdevastoval místní zdravotní systém a rozdělil zemi. Vláda, již podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií, má kontrolu převážně nad jihem země, šíité ovládají sever a většinu větších měst včetně metropole Saná.

Organizace spojených národů informovala hrozícím omezení programů den po dárcovské konferenci pro Jemen, na které se státy zavázaly poskytnout pomoc ve výši 1,35 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun), která má sloužit k podpoře humanitárních programů v zemi. OSN ale žádala o částku 2,4 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), která měla pokrýt potřebné programy od června do prosince.

Kvůli nedostatku peněz již muselo být pozastaveno nebo omezeno asi 75 procent programů OSN v Jemenu pokrývajících veškeré oblasti od potravinové pomoci až po zdravotní péči. I Světový potravinový program (WFP) musel snížit své dodávky o polovinu a snížena byla i podpora místním nemocnicím, namísto 369 jich OSN podporuje jen 189.

Podle údajů OSN ohrožuje hladomor v Jemenu 10 milionů lidí a 80 procent z celkových 30 milionů obyvatel závisí na humanitární pomoci. V Jemenu už šestým rokem zuří občanská válka, která usmrtila více než 100 tisíc lidí a čtyři miliony vyhnala z domovů. Další tisíce lidí zemřely následkem cholery a podvýživy, která se týká především dětí. Země je rozdělená, vláda podporovaná koalicí vedenou Saúdskou Arábií má kontrolu převážně nad jihem země, šíitští povstalci ovládají sever a většinu větších měst včetně metropole Saná.

ČTK