Jermanová podala trestní oznámení na záchranářku, kvůli informování o nedostatku ochranných prostředků

Reprofoto ČT24

Záchranářka Veronika Brožová otevřeným dopisem informovala hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Jermanovou Pokornou, že nemají zaměstnanci dostatek ochranných pomůcek pro práci s případně nakaženými pacienty koronavirem. Titul Náš REGION vydavatelství A11 dopis zveřejnil. Následovalo trestní oznámení hejtmanky Jermanové na záchranářku Brožovu a vydavatelství, za údajné šíření poplašné zprávy.

Hejtmanka Jermanová podala trestní oznámení za Středočeský kraj jmenovitě na staniční sestru středočeských záchranářů Veroniku Brožovou. Vyplývá to z trestního oznámení, které úřad zveřejnil na svém webu.

„Autorka otevřeného dopisu, členka Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, paní Veronika Brožová, a společnost A 11 s.r.o., provozovatel serveru www.nasregion.cz, na kterém byl v rámci článku tento dopis uveřejněn, rozšířili nepravdivou poplašnou zprávu,“ napsala v trestním oznámení hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná (Hnutí ANO).

Ukazuje se tak, že tvrzení hejtmanky Jemranové o tom, že trestní oznámení mířilo na článek, nebyla tak úplně pravda.

„Celé to trestní oznámení je směrováno na ten článek, protože ten článek šířil poplašnou zprávu v době, kdy krize byla na začátku a způsobil obrovskou paniku mezi lidmi,“ uvedla Jeramnová v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Toto tvrzení zopakovala celkem šestkrát, podobně se vyjadřovala i v jiných médiích.

„Trestní oznámení nebylo na paní Brožovou. Kraj se musel bránit proti lživému článku, skutečné počty ochranných pomůcek byly úplně jiné,“ citovali hejtmanku Jermanovou Reportéři ČT.

Lze se tak domnívat, že trestním oznámením měla být zastrašena právě nepohodlná záchranářka Brožová, která zveřejnila nelichotivý stav věci. Proč ale hejtmanka Jermanová Pokorná lhala v tom, na koho bylo podáno trestní oznámení, odmítla vysvětlit.

„Reagovala jsem na naprosto lživý a zavádějící článek vašeho redaktora se skandalizujícím titulkem. Jsem přesvědčena o tom, že otevřený dopis paní Veroniky Brožové byl zneužit,“ reagovala hejtmanka Jermanová na přímou otázku.

Fantazie o zneužití dopisu, na které se už dříve hejtmanka odvolala ale rozptýlila sama záchranářka Brožová.

„Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout, ani nikdy zatáhnout nenechám,“ řekla Brožová ČTK. Zdůraznila, že není členkou politické strany. „Politiku řeším jen v období voleb, kdy jdu jako běžný civilista s obálkou k urně,“ dodala.

„V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní „civilisti“, kteří dnes pojedou MHD musí mít roušku přes ústa a nos…tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni,“ napsala Veronika Brožová v otevřeném dopise hejtmance, který odstartoval absurdní kolotoč agresivních reakcí.

„Oni byli zvyklí v jiných časech, že byly plné sklady a oni si v podstatě mohli brát to, co potřebovali a potřebují, a to v současné době samozřejmě není,“ reagovala na dopis hejtmanka Jermanová v DVTV.

„Vůbec se nehodlám smířit teď ani do budoucna, že naši zaměstnanci v době, jako je tato, šíří nepravdy a nepodložená obvinění,“ vzkázal své podřízené prostřednictvím hejtmančina Facebooku ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor.

„Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně,“ dodal.

„Shrnuji jasná a ověřitelná fakta k údajnému nedostatku ochranných pomůcek, o kterém v otevřeném dopisu psala paní Veronika Brožová: Ochranné prostředky byly distribuovány ihned v režimu 24 hodin a sedm dní v týdnu. 17. března měla ZZS SK k dispozici 649 ks respirátorů FFP3, 190 ks respirátorů FFP2, 1210 ústenek, 384 ochranných obleků a 277 brýlí. Tyto počty se v průběhu nouzového stavu měnily, nicméně vždy byly pro záchranáře připraveny v dostatečném množství,“ bránila se hejtmanka Jermanová.

Jenže souhrnná čísla za celou středočeskou záchranku neříkají nic o konkrétním stavu na pracovišti Brožové. Její slova navíc potvrdili kolegové.

„Díky daru 10 ks respirátorů od České zemědělské univerzity v Praze zajištěných kolegou Jiřím Stašíkem máme alespoň nějakou ochranu (FFP1) – to jsou ty na fotce. Naše záchranka žádné zásoby nemá – v sanitce máme 1 respirátor a 3 infekční obleky. Reálně tedy můžeme absolvovat jeden výjezd k akutně nemocnému s nákazou COVID,“ zveřejnil na Facebooku středočeský záchranář Ondřej Březina.

„Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle,“ řekl na jednání krajského zastupitelstva Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení.

Brožová ale ČTK řekla, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku. „V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl,“ dodala.

Podle Houdka se skutečně „žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu“. „Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouhle situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali,“ tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.

„Nezakrývám, že problém s osobními ochrannými prostředky zde byl. Kdo to neví, ten obávám se, žil v nějakém krásném světě,“ řekl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

Policie trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u středočeských záchranářů odložila.

„V oznamovaném jednání nebylo spatřeno podezření ze spáchání protiprávního jednání,“ uvedla Eva Kropáčová, mluvčí, Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy