Jihomoravské nemocnice dostanou šest milionů na nábor lékařů

Zdroj: Pixabay

Jihomoravský kraj dá šest milionů korun na náborové příspěvky, které mají krajským nemocnicím pomoct řešit nedostatek lékařů a lékárníků. Maximální podpora je 300 tisíc korun, lékař za ni ale musí pracovat v daném zařízení minimálně dva roky. Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové v krajských nemocnicích scházejí desítky lékařů a lékárníků.

Podporu dostane sedm nemocnic z devíti, které kraj zřizuje. Milion dostanou nemocnice ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově a Vyškově. Shodně 750 tisíc korun dostanou ivančická a také hodonínská nemocnice a 500 tisíc korun Nemocnice Hustopeče. Lékař nebo lékárník může získat podle Brindzákové maximálně 300 tisíc korun. „Musí ale na plný úvazek odpracovat minimálně dva roky,“ poznamenala mluvčí.

Kraj chce pomoct nemocnicím řešit problém s nedostatkem personálu. „Snažíme se stabilizovat lékařský zdravotnický a farmaceutický personál v nemocnicích, které zřizujeme. Chybějící lékaře by mohli posílit čerství absolventi medicíny i atestovaní lékaři. Věřím, že tato finanční podpora je může motivovat, aby z našich nemocnic neodcházeli,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Kraj pomáhá nemocnicím získat také nelékařský zdravotnický personál jako například sestry. Vyčlenil milion korun na motivační stipendijní program, který má přilákat do krajských nemocnic studenty posledních ročníků zdravotnických škol. Za podporu ve výši 40 tisíc korun se studenti zavážou po studiu k nejméně půlroční práci v některé z nemocnic zřizovaných krajem.

ČTK, JŠ