Jihomoravský kraj dá nemocnicím mimořádně 60 mil. na platy

Peníze. Zdroj: Pixabay

Jihomoravský kraj dá nemocnicím a zdravotnické záchranné službě mimořádně přes 60 milionů korun na provoz. Peníze mají pomoci zvládnout zvyšování platů. Novinářům to řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Podporu dostanou například nemocnice v Ivančicích, Kyjově, Hustopečích nebo Břeclavi i jihomoravská záchranná služba.

Zdravotnická záchranná služba dostane 12 milionů korun a nemocnice v Ivančicích 11 milionů, v Hustopečích a Vyškově shodně devět milionů, v Tišnově a Kyjově šest milionů a v Břeclavi sedm milionů. „Jsem rád, že část přebytku hospodaření loňského roku využijeme na finanční výpomoc nemocnicím, které jsou v nesnadné situaci,“ uved Vojta.

Kraj podle něj peníze poskytne kvůli tomu, aby zachoval provoz a zajistil péči na maximální úrovni. Vliv na situaci mělo navýšení platů od ledna letošního roku. „Chceme dodržet tyto závazky a zachovat kvalitu i rozsah péče pro pacienty,“ poznamenal Vojta.

Navýšení platů nastalo v letech 2015 až 2018 i letos. Podle Vojty bylo navýšení v rychlém sledu, a proto organizace nejsou schopné na to reagovat navýšením výnosů, což vedlo k čerpání peněz z rezerv.

Jihomoravský kraj je zřizovatelem devíti nemocnic a pěti dalších zdravotnických organizací, jako například záchranné služby nebo dětské léčebny. V loňském roce kraj hospodařil s přebytkem 352 milionů korun, přičemž příjmy činily 22,9 miliardy a výdaje 22,55 miliardy. Zastupitelé z kraje většinou v prosinci schvalují rozpočet ve výši kolem sedmi miliard, ale během roku kraj dostává další miliardy z ministerstev školství a dopravy, které pak dále přerozděluje. I s těmito penězi, které přes kraj takříkajíc jen protečou, tak rozpočet přesahuje 20 miliard.

ČTK