Jihomoravský kraj má projekt na elektronizaci zdravotnictví

Jihomoravský kraj pracuje na projektu elektronizace zdravotnictví. Získal na něj 16 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Do projektu se zapojilo asi 40 organizací z Jihomoravského kraje, z Kraje Vysočina a ze Zlínského a Karlovarského kraje.

Elektronizace zdravotnictví podle Vojty přinese rychlejší a efektivnější výměnu zdravotní dokumentace mezi zdravotnickými zařízeními. Zamezí to například dublovaným vyšetřením nebo nadbytečnému předepisování léků.

Projekt eHealth umožní elektronické vyžádání vyšetření i vyhledávání údajů pacienta včetně seznamu klinických událostí a náhledu na ambulantní a hospitalizační zprávy. Ošetřující lékař záchranné služby nebo v nemocnici díky tomu uvidí všechny dostupné zdravotnické informace ze všech nemocnic, které se do projektu zapojí. Díky tomu bude vědět, jaká vyšetření už člověk absolvoval, jak dopadla a také jaké bere léky.

Do projektu se zapojily například jihomoravská záchranná služba, Fakultní nemocnice u svaté Anny, Vojenská nemocnice Brno nebo nemocnice v Blansku, Boskovicích, Vyškově, Znojmě a Hodoníně, vstoupit se chystají Fakultní nemocnice Brno, Masarykův onkologický ústav, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, Úrazová nemocnice, nemocnice v Břeclavi a Kyjově, v budoucnu se chystají přidat ivančická nemocnice a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Z jiných krajů jsou součástí například zdravotnická zařízení z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Třebíče, ale také ze Zlína, Uherského Hradiště, Karlových Varů nebo Chebu.

Podle Vojty vznikl projekt eHealth s využitím platgormy eMeDocS Kraje Vysočina. „Využili jsme platformy Kraje Vysočina, protože proč vymýšlet něco nového, když už je to vymyšleno,“ poznamenal Vojta, který se dnes v Brně zúčastnil setkání ředitelů nemocnic se zástupci ministerstva zdravotnictví. Na setkání byla jedním z témat právě elektronizace zdravotnictví.

Podle Vojty je cílem zapojit do konce roku do projektu zařízení v kraji, ať už je zřizovatelem kraj, města nebo soukromý sektor. Radní ale dodal, že některá soukromá zařízení nemají o projekt zájem.

ČTK