Jihomoravský kraj nakoupí záchrance nová vozidla za 31 milionů

Sanitka. Foto: zzsjmk.cz

Jihomoravský kraj koupí příští rok zdravotnické záchranné službě za 31 milionů korun devět sanitek a tři další vozidla. Novinářům to řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Podle něj má záchranka přes 70 sanitek, některé mají najeto víc než 300.000 kilometrů. Nové sanitky budou modernější. O nákupu dalších vozidel chce kraj rozhodnout i příští rok.

Krajští radní schválili nákup vozidel, devět bude sanitek a tři budou rendez-vous vozidla, která využívají k jízdě lékaři. „Záchranka má přes 70 sanitek a každý rok je potřeba je obnovovat. U některých vozidel jsou nájezdy relativně vysoké a sanitky stárnou každým výjezdem. Chceme zabezpečit kvalitní péči pro občany, k tomu je potřeba odpovídající technika,“ uvedl Vojta.

Některá vozidla mají podle něj najeto i přes 300.000 kilometrů, což má pak vliv na náklady na opravy. „Optimální by bylo, kdybychom mohli vozidlo při nájezdu 200.000 kilometrů vyřadit a vyměnit. S každým nákupem jsou vozidla kvalitnější, protože technika za tu dobu pokročila,“ řekl Vojta.

Záchranka dostane vozidla příští rok na podzim. „Teď jsme schválili vozidla pro rok 2020. A hned v příštím roce, až bude schválený rozpočet, chceme připravit další zakázku minimálně na dalších deset vozidel,“ poznamenal Vojta.

Záchranka už letos na jaře dostala od kraje osm nových sanitek za více než 20 milionů korun. Za posledních deset let obměnila skoro celý vozový park. Za tu dobu už ale nejstarší vozy znovu najezdily mnoho kilometrů. Podle ředitelky jihomoravské záchranné služby Hany Albrechtové je životnost jedné sanitky asi šest let.

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba má po kraji 23 výjezdových stanovišť včetně letecké záchranné služby. Zaměstnává kolem 600 lidí. Loni zaznamenala rekordní počet výjezdů, téměř 104.000.

ČTK