Jsme až moc v klidu? Vzniká vládní tým vědců-radikálů. Mají přijít s drakonickými opatřeními

Epidemiolog Petr Smejkal.

Vládní představitelé stále nejsou spokojeni s tím, že část lidí nechce dodržovat nařízená protiepidemická opatření. Protože politiky někteří občané neposlouchají, má nastoupit tým vědců. V jejich čele má stát epimidemiolog z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM Petr Smejkal.

„Chybí nám tvář, která by tvrdě a jasně promlouvala k občanům, proč jsou některá opatření nutná. Proč není dobré je obcházet,“ uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že tuto představu skvěle naplňoval epidemiolog Roman Prymula. Ten se ale veřejně znemožnil svou účastní na tajné schůzce v restauraci Rio, při níž ho fotografové zachytili bez roušky a dále účastí na fotbalovém utkání Slavia – Leicester City, a to jen pár hodin poté, co se veřejně vyjádřil, že podporuje co nejtvrdší lockdown.

Připravit další velmi tvrdá, slovy ministra Jana Blatného „drakonická,“ opatření pro případ dalšího masivního šíření viru má připravit tým vědeckých pracovníků napříč obory, kteří si u veřejnosti vybudovali pověst „zvěstovatelů apokalypsy,“ svými soustavnými varováními veřejnosti před virem – zabijákem, jak koronavirus častuje premiér Andrej Babiš. Promluvy těchto vědců jsou často citovány v médiích jako protiklad lékařů, kteří naopak nejsou příznivci uzávěr a omezování osobních svobod. Podle Mladé fronty DNES má být součástí „radikálního týmu“ vědců kromě jeho šéfa Stejskala také Zdeněk Hel, v Česku nepříliš známý imunolog dlouhodobě působící v USA na Alabamské univerzitě, dále statistik Jan Kulveit z prestižní University of Oxford, sociolog Daniel Prokop a matematik René Levínský.

Hel je dlouhodobým kritikem ministra zdravotnictví Jana Blatného, hovořilo se i o jeho ambicích zastávat ministerský post. Jeho velkým příznivcem je premiér Andrej Babiš, který se radami od Hela ohání na tiskových konferencích. Jan Kulveit je spoluautorem známého systému skóre epidemiologických rizik PES a dlouhodobě se zabývá globálními riziky. Daniel Prokop je známým mediálním sociologem, založil i vlastní sociologickou agenturu, v rámci níž publikuje své výzkumy nazvané Život během pandemie. René Levínský pak stojí v čele neziskové organizace Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů.

Že Čechy čekají ještě větší komplikace a nová opatření budou velmi drastická, uvedl ve vyjádření pro MF Dnes i sám imunolog Hel. „Hlavním programem týmu by mělo být toto: jediná opatření, která mají šanci pomoci, jsou opatření radikální. To dlouhodobé balancování na hraně kapacit nemocnic je jednak neudržitelné, jednak pro všechny zničující,“ uvedl.

Podle MF Dnes se však mediálně zdatný imunolog Hel stane zatím pouze „tváří pandemie“ na dálku. Žije totiž v americkém státě Alabama a vzhledem k platným opatřením se do České republiky nechystá.

vlb