K očkování se mohou hlásit zaměstnanci superkritické infrastruktury

Očkování. Foto: Pixabay

K očkování proti nemoci covid-19 se ode dneška mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jde asi o devět tisíc lidí.

Zařadí se tak mezi další skupiny obyvatel, kteří se mohli začít očkovat už dřív. Z nich s nedělní půlnocí skončila možnost registrace k přednostní vakcinaci pro zaměstnance škol.

Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince, používají se zatím vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Všechny se podávají ve dvou dávkách. K očkování se dosud mohli hlásit zdravotníci, senioři nad 70 let i mladší lidé s chronickými chorobami. Očkovat se může nechat třeba také personál domovů pro seniory a postižené nebo zařízení pro okamžitou pomoc dětem. Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let a také pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů.

Za čtvrt roku od začátku očkování proti covidu-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování mělo k sobotnímu večeru téměř 440 tisíc lidí. Podle Blatného by do konce dubna měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny dva miliony lidí. Ministr předpokládá, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace.

ČTK