Kalifornie bude asi platit zdravotní pojištění některým migrantům

Kalifornie, San Francisco. Zdroj: Pixabay.

Kalifornie bude patrně jako první americký stát platit dospělým migrantům, kteří žijí v zemi nelegálně, zdravotní pojištění. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž se tento liberální stát soustavně vzdaluje od politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Demokraté dosáhli této dohody v kalifornském zákonodárném sboru v neděli v rámci širšího plánu, jak příští rok naložit s 213 miliardami (4,8 bilionu Kč) státních a federálních daní.

Dospělí ve věku 19 až 25, kteří žijí v Kalifornii nelegálně a mají nízké příjmy, budou mít podle zmíněné dohody nárok na zdravotní péči o chudé v rámci programu Medicaid. Úředníci odhadují, že se toto opatření bude týkat 90.000 lidí a Kalifornii přijde na 98 milionů dolarů ročně.

Návrh rozpočtu, který musí schválit obě komory kalifornského parlamentu do 15. června, počítá také s příspěvkem na měsíční platby zdravotního pojištění pro rodiny se středními příjmy. Na sto dolarů měsíčně si přijde čtyřčlenná rodina, která má roční příjmy vyšší než šestinásobek federálního prahu chudoby, tedy příjmy vyšší než 150.000 dolarů ročně.

ČTK