Kam až dosáhl vliv podnikatele Horáčka přes osobu Lukáše Gibiece?

Nedávné odhalení vazby předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a trestně stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka poukázalo na veřejnosti málo známou personu zákulisí českého zdravotnictví. Horáčková prodloužená ruka, kterou dojil stát, Lukáš Gibiec, zůstává zatím stranou pozornosti. Redakci Ze Zdravotnictví se podařilo zjistit, že propletenec vztahů ve vztahu Horáčka a Gibiece se neomezil jen na komunistu Filipa.

Podle informací novinek byl Lukáš Gibiec neoficiální dlouhodobou spojkou mezi podnikatelem Horáčkem a Vojtěchem Filipem. „S lobbistou Gibiece, dle informací redakce, pojí rovněž „členství“ ve dvou spolcích a jako „skrytí“ akcionáři spolu údajně působí v evropské společnosti CO4C SE,“ uvedly novinky. Redakce Ze zdravotnictví zjistila, že to nebyl jediný podnik, který je propojoval.

Dalším společným „podnikem“ bylo Ministerstvo zdravotnictví. Na tomto úřadě totiž Gibiec pracoval pro náměstka v době, kdy byl ministrem zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podle informací ministerské mluvčí Gibiec pro úřad dělal celých osm měsíců v roce 2017. Nejdříve na dohodu o provedení práce od března do června, později na dohodu o pracovní činnosti od července do konce října téhož roku.

Zajímavostí je, že ve stejné době na ministerstvu uspěl také policií obviněný Tomáš Horáček. Jeho firma První chráněná dílna s.r.o., tam získala zakázku na úklidové služby v hodnotě 499 714 korun. Ty inkasovala za pouhé dva a půl měsíce práce.

Co konkrétně Gibiec dělal, pro koho a za jakou odměnu, ministerstvo odmítlo sdělit přímo. Odpověď v náznacích přesto skrývá odpovědi na některé otázky. „Pan Gibiec vykonával činnost pro politického náměstka ministra. Pracoval na organizaci setkávání s pacienty a veřejností, přípravě podkladů pro semináře, apod., a to v oblasti adiktologie, paliativní péče a dalších aktuálních témat,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Touto tématikou se na ministerstvu zdravotnictví zabýval jediný náměstek, politická náměstkyně ministra a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová. O jejím nadstandartním vztahu s ministrem Miloslavem Ludvíkem už média v minulosti informovala.

Otázku na činnost pana Gibiece pro další přímo řízené organizace ministerstva zdravotnictví přešla tisková mluvčí Štěpanyová taktním mlčením. Obrátili jsme se proto na ministerstvo s žádostí o informace podle Zákona o svobodném přístupu k informacím. Některé nemocnice jsou ale sdílnější i bez tohoto nástroje pro transparentnost státní správy.

Kauza Bulovka

Tady je vlastně začátek konce podnikatele Tomáše Horáčka, píše se 28. červen 2018 a policie zasahuje v Nemocnici na Bulovce. Kriminalisté kvůli zakázkám Horáčkovy firmy v nemocnicích postupně obvinili 14 lidí a pět firem. Vedle Horáčka také bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a bývalé ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka a ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka.

Hlavní obviněný v kauze Horáček, začal v lednu spolupracovat s policií. Podle informací České televize chce být spolupracujícím obviněným, výměnou za nižší trest.

V Nemocnici na Bulovce se ale v souvislosti s Horáčkem opět objevuje na scéně Lukáš Gibiec. „Pan Gibiec spadá pod ředitelku Odboru lázeňské péče paní Ing. Martinu Šimůnkovou,“ potvrdil tiskový mluvčí nemocnice Filip Řepa s tím, že pracuje na dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou – do konce roku 2019. Z veřejně dostupných fotografií ale vyplývá, že daleko blíže než k lázním, měl Gibiec k tehdejší ředitelce Andree Vrbovské.

Gibiec pro Nemocnici na Bulovce propagoval lázně Mánes a Toušeň. „Vykonával propagační činnost lázní, především pak v Karlových Varech – např. eventové akce města – Food Festival KV, prezentace ve zpravodaji KV, připravoval projekt PROTI OBEZITĚ ve spolupráci se školami a školkami v KV atd.,“ dodal mluvčí bulovky. Za kolik, jsme se opět nedozvěděli. „Mohu vás ale ujistit, že se jedná o částky, které jsou v oboru marketingového poradenství naprosto obvyklé,“ napsal mluvčí. Opět se ještě bude muset redakce doptat s apelem na zákon o svobodném přístupu k informacím. Zajímavá je také skutečnost, že Gibiec soustředil marketing lázní ve Středočeském kraji až do 160 kilometrů vzdálených Karlových Varů.

Gibiec? Zavřeno, nikdo není doma!

Angažmá Lukáše Gibiece v Nemocnici Na Františku se zatím nepodařilo potvrdit. „S odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů a GDPR Vám informace nelze poskytnout,“ uvedl mluvčí nemocnice Vladimír Juřina. Připomeňme, že v případě této nemocnice jsou kriminalisté přesvědčeni o Horáčkově manipulaci se zakázkou na stravování.

Podle informací redakce Lukáš Gibiec pracoval pro více úřadů a nemocnic, obvykle tam, kde dělal byznys Horáček. Dotázali jsme se proto i na úřadu Středočeského kraje. Jenže krajský úřad nehodlá nic zveřejnit. Ačkoliv byla tisková mluvčí zprvu ochotná informace poskytnout. „Jakmile pro Vás budeme mít odpovědi, zašleme Vám je,“ napsala Barbora Tlučhořová v pátek. V pondělí už bylo zavřeno. „Pro získání těchto informací je třeba zaslat žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/99 Sb.,“ uvedla mluvčí s přáním hezkého pondělí. Co jiného taky. Budeme tedy pokračovat v pátrání, kam až vedla chapadla Horáčkovy chobotnice ve Středočeském kraji a českém zdravotnictví.

Martin Černý