Karantény vznikly ve 14. století v Benátkách kvůli moru

The_Triumph_of_Death_by_Pieter_Bruegel_the_Elder, Pieter Bruegel – Museo del Prado, wikipedia

Karanténa, se kterou se Češi začínají naostro seznamovat kvůli šíření koronaviru má bohatou historii. Oomezení pohybu osob a zboží z důvodu ochrany před dalším šířením nemocí, byla zavedena kvůli moru ve 14. století v Evropě. Výraz pochází z italského slova quaranta (čtyřicet), tedy označení období 40 dnů, po kterou byli lidé izolováni. Délka 40 dní byla nejspíš stanovena na základě biblických událostí (40 dní trval křesťanský půst, 40 let putoval podle bible Mojžíš a Izraelité a také potopa trvala 40 dní).

Výběr příkladů karantén v minulosti:

Benátky, 1377, mor

První karanténu zavedly italské Benátky v roce 1377 ve své tehdejší obchodní kolonii, městském státě Ragusa, dnešním Dubrovníku, kvůli pronikání moru z východu („černá smrt“ tehdy zabila až 50 procent obyvatel Evropy). Všechny lodní posádky i příchozí podezřelí z toho, že putují z nakažených oblastí, museli strávit 30 dní v izolaci. Až poté jim mohl být vstup povolen. V roce 1448 se systém rozšířil na 40 dní. Stejný postup začal později využívat i Janov, Pisa nebo Marseille.

Eyam, 1665, mor

Tato malá vesnička ve střední Anglii zavedla sama na sebe karanténu, aby zabránila šíření moru na sever.

Americká Samoa, 1918, španělská chřipka

Během pandemie španělské chřipky, která infikovala přes 500 milionů lidí a zabila na 100 milionů osob, nařídil guvernér tichomořského souostroví Americká Samoa karanténu s cílem zamezit šíření nemoci. Výsledkem opatření bylo, že se Americká Samoa stala jedním z mála území, kterým se epidemie zcela vyhnula. Sousední novozélandská Západní Samoa byla naproti tomu jedním z nejvíce postižených území v Tichomoří.

Ostrov Gruinard, 1942, antrax (sněť slezinná)

Během druhé světové války testovala britská armáda biologické zbraně na skotském ostrově Gruinard a zamořila jej antraxem. Na ostrov byla v roce 1942 proto uvalena karanténa, která byla zrušena až v roce 1990.

Apollo, 1969, prevence

Astronauti z vesmírných lodí Apollo 11, 12 a 14 byli vždy po návratu na Zemi z Měsíce (v období od července 1969 do února 1971) v karanténě na 21 dní ve snaze vyhnout se kontaminaci mikroorganismy.

Jugoslávie, 1972, pravé neštovice

Poslední rozšíření pravých neštovic v Evropě se odehrálo v roce 1972 v tehdejší Jugoslávii, zejména v Kosovu a Bělehradě. Za rozšířením byl údajně muslimský poutník z Blízkého východu, který se vrátil do Kosova. Na onemocnění zemřelo 35 lidí. Rozšíření nemoci se účinně zabránilo pomocí karantény a hromadného očkování. Podle události vznikl v roce 1982 film Variola Vera.

Wu-chan, 2020, COVID-19

V souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, byl koncem ledna 2020 zaveden ve městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej sanitární kordon (le cordon sanitaire), synonymum pro místní karanténu. Postupně bylo uzavřeno mnoho dalších měst, opatření se týkalo až půl miliardy osob.

Itálie, 2020, COVID-19

Italská vláda zavedla ode dneška karanténu pro celou zemi, aby se bránilo dalšímu šíření koronaviru. V karanténě je tak na 60 milionů lidí.

ČTK , jš