Kardiochirurgové v Třinci provedou šetrnou operaci srdce u 90 pacientů ročně

Zákroky metodou TAVI probíhají v Nemocnici Podlesí na hybridním sále

Kardiochirurgové a kardiologové z třinecké Nemocnice Podlesí (AGEL) prodlužují život pacientům, trpícímu zúžením aortální chlopně srdce. Šetrnou metodou (TAVI) provedou ročně okolo 90 zákroků. Průměrný věk pacientů se pohybuje kolem 75 let. Zákrok se ve více než 80 procent případů provádí přes tříslo, nezanechává jizvu na hrudníku a umožňuje rychlejší rekonvalescenci pacienta.

Metoda TAVI představuje miniinvazivní alternativu pro chirurgickou náhradu postižené aortální chlopně díky šetrnému zavedení implantátu.

„Provádí ji dvojice lékařů, u nás kardiolog a kardiochirurg, na hybridním sále, který kombinuje výhody katetrizačního a operačního sálu, pod kontrolou rentgenového přístroje a trvá zhruba 2 hodiny. Oproti chirurgickému zákroku většinou není potřeba otevřít hrudník ani použít mimotělní oběh,“ popisuje zákrok Piotr Branny, primář Kardiochirurgického oddělení.

Ten je jediným kardiochirurgem v Česku, který provádí zákroky TAVI přes tříslo spolu s kardiology.

„Novou aortální chlopeň zavedeme do srdce pomocí katétru přes tříselnou tepnu, v zúženém místě ji rozbalíme a roztáhneme tak, aby zajistila potřebný průtok krve. Abychom věděli, jakou přístupovou cestu zvolit a jak velkou chlopeň použít, musíme znát morfologii aortálního ústí a průchodnost pánevních tepen, k čemuž napomáhá CT angiografie a jícnová echokardiografie,“ dodává primář.

Přístup k srdeční chlopni přes tříselnou tepnu provedli v loňském roce 70krát. „V případě neprůchodnosti pánevních tepen je další možnost vést implantát přes podklíčkovou tepnu, loni pět krát, přičemž v obou případech se pacient obejde bez velké operační rány na hrudníku a díky tomu přináší zákrok výrazně rychlejší rekonvalescenci a lepší mechaniku dýchání,“ dodává Branny.

Lidé se zúženou aortální chlopní mohou žít bez příznaků několik let, než se projeví dušnost, bolesti na hrudi, mdloba, únava a vyčerpání. Aortální chlopeň se nachází mezi levou komorou srdeční a aortou – cévou, která vede okysličenou krev ze srdce do celého těla. Chlopeň funguje jako ventil – zajišťuje, aby se krev nevracela zpět do srdce. Když se chlopeň zúží, neboli zvápenatí, vytváří překážku pro srdce, které přes ni nemůže přepumpovat krev do těla a začne selhávat.

Metoda TAVI dokáže významně prodloužit život pacienta se zúžením aortální chlopně a je určená pacientům, kteří z důvodů vedlejších onemocnění nebo celkového špatného stavu nemůžou podstoupit klasickou operaci. Kardiochirurgické oddělení je součástí Kardiocentra Nemocnice Podlesí. Spolu s kardiologickým oddělením patří k uznávaným odborným pracovištím, kde kromě implantace aortální chlopně transkatetrovou metodou provádí i další unikátní zákroky jako videoasistované operace srdce, implantace mitraclipu apod.