Karlovarská nemocnice získala přístroje pro boj s koronavirem

FOTO: KÚ Karlovy Vary

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) nakoupila strategické přístrojové vybavení pro vyšetření pacientů s koronavirem i dalšími plicními infekcemi. Nový mobilní rentgen a bodypletysmograf vyšly téměř na čtyři miliony korun. Přístroje nakoupila nemocnice za přispění Karlovarského kraje ve zrychleném řízení v rámci nouzového stavu, řekla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková.

„Jsou to přístroje, které se nám budou hodit v diagnostice lidí, kteří mají podezření na onemocnění covid-19 a mají těžší příznaky. Mobilní rentgen je zařízení, které může přijet až k pacientovi, a v řádu několika sekund je schopno udělat snímek plic pacienta,“ řekl krajský radní Jan Bureš (ODS). Mobilní rentgen bude umístěn trvale na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Druhým zakoupeným přístrojem je bodypletysmograf. Nový přístroj nahradí původní, 18 let starý, který už nevyhovoval současným požadavkům. Slouží ke stanovení totální plicní kapacity a také zjištění odporu dýchacích cest a určení objemu a pro vyhodnocení zánětu dýchacích cest u pacientů s respiračními problémy.

V karlovarské nemocnici se soustředili v době epidemie koronaviru pacienti ve vážném stavu, kteří vyžadovali intenzivní péči. To znamenalo pro nemocnici podle Samákové skokový nárůst nákladů o více než 24 milionů korun. S financemi nemocnici pomáhá především kraj. Z jeho prostředků už pořídila například bronchoskopickou věž pro šetrnější vyšetření dýchacích cest nebo šest nových plicních ventilátorů.

Vedení nemocnice chce do budoucna pořídit také magnetickou rezonanci a zařízení počítačové tomografie (CT), protože současné přístroje jsou na hranici životnosti. Nákup těchto zařízení ale závisí na penězích, které nemocnice musí teprve získat.

ČTK