Karlovarské porodnici přibývá porodů, 10 procent rodiček pochází ze zahraničí

Novorozenec, ilustrační foto

Porodnici v Nemocnici Karlovy Vary přibývá porodů. Loni v karlovarské nemocnici porodilo 1122 žen a narodilo se zde 1146 dětí. Ještě v roce 2011 to bylo jen 775. Karlovarská porodnice totiž jako specializované pracoviště přijímá rizikové porody z celého regionu, řekl dnes novinářům primář gynekologicko-porodnického oddělení Tomáš Semerádt.

„Nárůst je způsobený jednak uzavřením nemocnice v Ostrově, kde jsme se o asi 500 porodů podělili Sokolov a my. Ale jednak i tím, že se péče centralizuje a část porodů přichází z menších porodnic. Ale také tím, že se otevřelo nové oddělení a má dobře vybavené prostory,“ uvedl Semerádt.

Z celkových 2409 loňských porodů v Karlovarském kraji jich téměř polovina připadá na Karlovy Vary. Zbývajících 478 porodů se uskutečnilo v chebské nemocnici, 809 porodů proběhlo v nemocnici v Sokolově.

Podle statistik porodnického oddělení asi deset procent matek v Karlových Varech pochází z ciziny, nejčastěji jde o Vietnamky, Ukrajinky, Slovenky a Rusky. Největší část rodiček má maturitní vzdělání, velkou skupinu ale tvoří i rodičky se základním nebo nedokončeným základním vzděláním, těch bylo loni 248.

Většina žen, které v karlovarské porodnici loni rodily, nebyla vdaná, ale buď svobodná, rozvedená nebo uvedla, že má druha. Nejčastěji prvorodičky rodí v 25 letech, při druhém porodu jsou nejčastěji třicetileté. V karlovarské nemocnici ale měli i případ ženy, která v 18 letech rodila už počtvrté.

Ze zdravotních charakteristik je podle lékařů alarmující například to, že 22,8 procenta matek trpělo nadváhou, obezitou dalších 9,4 procenta. Osm procent žen má cukrovku.