Karlovarský kraj chce zkrátit čekací dobu pacientů na vyšetření magnetickou rezonancí

Radní Bureš chce zkrátit čekání pacientů na vyšetření

Karlovarský kraj chce přidat Karlovarské krajské nemocnici (KKN) desítky milionů korun na obnovu přístrojového vybavení. V první fázi by mělo jít o 20 milionů korun, o dalších penězích bude kraj jednat, řekl to krajský radní Jan Bureš (ODS). Chce tím zkrátit čekací dobu pacientů na vyšetření magnetickou rezonancí. KKN je krajskou společností, spadají pod ni nemocnice v Karlových Varech a v Chebu.

„Rada doporučila zastupitelstvu schválit navýšení základního jmění o 20 milionů korun, které budou vázány na přístrojové vybavení,“ uvedl Bureš. Nemocnice podle něj vyčíslila potřebné peníze na obnovu přístrojů na 70 milionů korun, pokud by se renovovala magnetická rezonance v Karlových Varech, nebo na 90 milionů v případě koupě nové.

Kraj si ale podle Bureše vymínil, že pokud přidá nemocnicím na obnovu magnetické rezonance, KKN zajistí rozšíření jejího provozu. Na vyšetření se nyní totiž čeká i tři měsíce.

Karlovarská krajská nemocnice má v současné době moderní přístrojové vybavení, mnohdy i lepší než některé fakultní nemocnice. Nakoupila je většinou před lety z evropských dotací. Jenže přístroje postupně stárnou a na jejich obnovu nemá KKN, která hospodaří dlouhá léta ve ztrátě, vlastní prostředky a dotace.

O poskytnutí dalších desítek milionů korun na přístroje bude radní Bureš jednat s ostatními členy rady, až se bude rozhodovat o přerozdělení přebytku hospodaření kraje z loňského roku.

Karlovarská krajská nemocnice zaměstnává zhruba 1500 pracovníků. Podle odhadů z konce loňského roku by se KKN měla za rok 2019 dostat do ztráty okolo 70 milionů korun, předloni to bylo zhruba 250 milionů korun.