Kladenská laboratoř rehabilitace bude sloužit studentům i vědcům

FBMI je první českou univerzitou s takto komplexně vybavenou rehabilitační laboratoří. Helen Bui / FBMI ČVUT

Laboratoř robotické rehabilitace bude sloužit studentům fyzioterapie i vědcům. Dostupná je v budově Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického (FBMI ČVUT) v ulici Sportovců. FBMI se tak stala první českou univerzitou s takto komplexně vybavenou rehabilitační laboratoří. Náklady na pořízení přístrojů dosáhly desítek milionů korun, řekl vedoucí laboratoře Aleš Příhoda.

Podle děkana FBMI Ivana Dylevského by se školní prostory v příštích letech měly rozšířit do další budovy v areálu. Důvodem je mimo jiné to, že laboratorního vybavení potřebuje hodně místa. Nejdřív je ale třeba objekt opravit.

V nové laboratoři jsou mimo jiné špičková robotická zařízení pro obnovu chůze či úchopových funkcí ruky, potřebná třeba pro pacienty po mozkové příhodě nebo úrazu. Zdejší technika je podle Příhody srovnatelná s nejlépe vybavenými pracovišti rehabilitační péče v ČR. „Dokážeme pokrýt drtivou většinu diagnóz,“ uvedl Příhoda. Fakulta podle něj spolupracuje i s kladenským extraligovým hokejovým klubem, studenti tak získávají znalosti i v oblasti sportovní medicíny.

Laboratoř slouží zejména pro studenty doktorského programu asistivních technologií pro zdravotnictví, dodal garant laboratoře Příhoda. Pod tyto technologie patří přístroje, software nebo speciální systémy, které pomáhají pacientům například zlepšit kvalitu života a zvýšit samostatnost. Vybavení slouží i výzkumu metodického vedení terapie na daných přístrojích a též jej využijí studenti pro menší výzkumy pro diplomové práce.

Robotické přístroje také šetří podle primářky neurorehabilitační kliniky Axon Jarmily Zipserové čas i práci fyzioterapeutů. Například při terapii, kdy by běžně byli třeba tři až čtyři, může spolu s robotem stačit jeden až dva fyzioterapeuti.

Studentům slouží i nedávno otevřená virtuální učebna simulující různé situace, například dopravní nehody. K výuce slouží i takzvané plastinované preparáty z reálných lidských orgánů i lidských těl, dva sanitní vozy a několik moderně vybavených laboratoří. Kladenskou FBMI studuje kolem 1500 mladých lidí, dlouhodobě mají největší zájem o obor Fyzioterapie, na fakultě lze studovat například obory Biomedicínský technik, Optika a optometrie, Zdravotnický záchranář, Zdravotní laborant, Biomedicínský inženýr, Civilní nouzové plánování a další. Fakulta vznikla v roce 2005 a ve stejném roce získala od města budovu na kladenském náměstí Sítná, o deset let později začala využívat i prostory bývalých kasáren Lidice ve Sportovní ulici