Komise udělala chyby, chceme urychlit schvalování vakcín, řekla šéfka EU

Ursula von der Leyenová, ilustrační fotografie, European Parliament

Evropská komise nebyla dost rychlá při schvalování vakcín a příliš věřila rychlosti jejich velkovýroby. Chybu udělala také při snaze omezit export očkovacích látek do Británie. Prohlásila to předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Předsedkyně v Evropském parlamentu reagovala na kritiku pomalého postupu očkování v členských zemích Evropské unie. Komise bude podle ní pracovat na nových pravidlech, která by umožnila co nejvíce urychlit schvalovací proces.

„Byli jsme pomalí při schvalování. Byli jsme příliš optimističtí co se týká hromadné výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas,“ řekla europoslancům šéfka unijní exekutivy, která již část těchto pochybení připustila minulý týden.

Von der Leyenová dodala, že komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová začne pracovat na nových pravidlech, která by umožnila Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) co nejvíce urychlit schvalování. To v současnosti trvá o několik týdnů déle než v některých mimounijních státech. Komise chce zároveň více tlačit na výrobce, aby přizpůsobili své kapacity potřebám unie, dodala šéfka komise.

V zemích EU se očkování proti covidu-19 rozběhlo pomaleji než ve Spojených státech, Británii či Izraeli, které dříve schválily vakcíny a uzavřely smlouvy s výrobci. Brusel se nyní pře s firmou AstraZeneca, která proti původním slibům zhruba o polovinu omezila objem vakcín, který členským státům doručí do konce března. Částečná snížení očekávaných dodávek se týkají i dalších dosud schválených očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Velká část europoslanců dávala najevo nespokojenost s tím, že komise s farmaceutickými firmami vyjednávala v tajnosti a smlouvy s odkazem na přání výrobců nezveřejnila ani po naléhání EP či nevládních organizací. „Smlouvy neobsahují žádné sankce za zpoždění, protože rozhodující slovo mají firmy,“ kritizovala nákup vakcín šéfka levicové frakce EP Manon Aubryová, podle níž je by měl EP společné unijní nákupy vakcín podrobně prošetřit.

Větší transparentnost požadovali i další poslanci, kteří zároveň volali po efektivnějším pokračování společné očkovací strategie EU. „Každé zpoždění v tomto programu se musí vysvětlit, ospravedlnit a doprovodit návrhy, jak jej napravit. Na každou další výzvu musíme být předem připraveni,“ prohlásil předseda europarlamentních liberálů Dacian Ciološ.

Brusel kvůli sporům s výrobci zavedl koncem ledna systém kontrol exportu očkovacích látek vyráběných v EU, jenž má v krajním případě umožnit zákaz jejich vývozu. Opatření však ostře kritizovala Británie kvůli tomu, že počítalo s kontrolami na hranicích Irska a Severního Irska vyloučenými brexitovou dohodou.

„Hluboce toho lituji“, řekla Von der Leyenová, podle níž je pro komisi zásadní udržení stability mezi oběma částmi Irska. Systém má podle ní sloužit především k tomu, aby unie měla o vývozech přehled. Podle dosud posledního vyjádření EK zatím nebyl vývoz vakcín zastaven ani jednou.

ČTK