Kompenzační vyhláška má zohlednit výpadek péče a náklady na covid

FOTO: ÚV ČR

Připravovaná kompenzační vyhláška, kterou ministerstvo zdravotnictví upraví financování zdravotnictví v době epidemie covidu-19, zohlední výpadek naplánované péče a náklady na pacienty s novým typem koronaviru. Zdravotnická zařízení má podle návrhu také motivovat, aby se snažila úbytek péče dohnat. V diskusním pořadu Kola ekonomiky pořádané týdeníkem Euro to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová. Aby bylo možné vyhlášku vydat, je třeba změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. Sněmovna ji bude projednávat v režimu legislativní nouze v týdnu od 25. května.

„Podařilo se nám bez problémů naše zdravotnictví provést touto krizí a ochránit zdravotníky. Našli jsme řešení výpadku příjmů a způsob, jak stabilizovat náklady, které v souvislosti s nákazou koronavirem vznikly,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Rögnerové návrh počítá s tím, že byl takzvaný produkční cíl snížen na 80 nebo 85 procent. „Nemocnice mají zálohy nastavené tak, jako by se jelo podle úhradové vyhlášky. Takže žádná nemocnice není aktuálně vystavena nedostatku peněz,“ uvedla náměstkyně. Zdravotní pojišťovny zálohy za letošní rok nemocnicím vyúčtují až v polovině příštího roku. V té době by je museli vracet ti, kdo by na stanovených 80 či 85 procent produkce ve srovnání s rokem 2018 nedosáhli. Zatím podle Rögnerové nebylo rozhodnuto, ke které výši se vyhláška přikloní, protože jednání s pojišťovnami dál pokračují.

Pro některá zařízení může být i snížení o 15 či 20 procent málo. V běžném povozu totiž nemocnice budou letos fungovat zřejmě jen pět měsíců, protože letní a prosinec bývají v jejich provozu tradičně slabší. „Všichni máme vypočítáno, že 80 procent asi bude realita, pokud nepřijde druhá vlna,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Podle Rögnerové i s návratem epidemie návrh vyhlášky počítá, podíl péče by se pak zmenšoval. „Zvažujeme motivační prostor, aby nemocnice, které budou pracovat a přizpůsobí tomu i léto, aby si mohly i malinko vydělat navíc,“ dodala.

Výpadek celého zdravotnictví kvůli koronaviru ministerstvo odhaduje na 30,5 miliardy korun. Nemocnice musely odkládat vyšetření a operace, lázně byly zavřeny úplně. Resort počítá s tím, že by z nich bylo kompenzováno asi 27 miliard. Návrh podle dřívějšího vyjádření ministra Adama Vojtěcha (za ANO) obsahuje tři miliardy jako možnost bonusu pro zařízení, která budou po zbytek roku aktivní. Dalších pět miliard korun bude podle Vojtěcha stát péče o nemocné koronavirem.

Ministerstvo nařídilo nemocnicích omezit zbytnou péči v polovině března, musely také vyčlenit kapacity pro případné pacienty s covidem-19. Akutní lůžková péče tak klesla na 30 až 50 procent stejných měsíců minulého roku. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích, nyní jsou zhruba na 60 až 70 procentech. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu.

Celkem letos podle Vojtěcha bude v českém zdravotnictví 370 miliard korun. Systém veřejného zdravotního pojištění letos původně počítal s výdaji kolem 350 miliard korun. Desítky miliard má dodat zvýšení plateb za státní pojištěnce od června.

ČTK,jš