Kontrola nemocnice v Jablonci nezjistila žádné machinace s léky

Kontrola v městské nemocnici v Jablonci nad Nisou neukázala žádné nesrovnalosti v předepisování léků. Konala se v souvislosti s obžalobou primáře urologie Jaroslava Všetičky v kauze nelegální podpory prodeje léků. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Hajná. Všetička zatím zůstává primářem urologie, obžaloba se týká pouze jeho soukromé praxe.

„Jsem rád, že kontroly nic neodhalily. Tím se nade vší pochybnost prokázalo, že se nemocnice machinace s předpisy léčiv netýkaly,“ uvedl náměstek primátora David Mánek (ANO). „Setrvání primáře Všetičky v městské nemocnici bude pak záviset na výsledku soudního řízení,“ dodal náměstek.

Deník Právo nedávno uvedl, že primář jablonecké urologie je jedním z devíti lékařů, kteří čelí obžalobě v kauze nelegální podpory prodeje léků. Podle obžaloby inkasoval stovky tisíc korun od farmaceutických firem za přednostní předepisování některých medikamentů. Soudní proces by měl začít v polovině dubna u Obvodního soudu pro Prahu 2.

„Nemocnice reagovala na obžalobu jednoho ze svých zaměstnanců tím, že prověřila předepisování léků ve všech odbornostech a kontrola neukázala žádné nesrovnalosti,“ uvedl v tiskové zprávě města ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček. V nemocnici se podle něj kontrolovaly léky vydávané pacientům na recepty i spotřeba léků pro hospitalizované za rok 2018 i léta předchozí. „Údaje o takzvané racionální preskripci za rok 2018 jsme si vyžádali také od VZP, a to za všechny odbornosti v naší nemocnici. Nevyplývají z nich podezření na účelovou preskripci dražších léků v nějakých vyšších finančních objemech,“ řekl Němeček. „Jablonecká nemocnice dlouhodobě věnuje při nákupu léků i zdravotnického materiálu velkou pozornost optimálnímu poměru cena – užitná hodnota. Dražší položky si musí každý primář vždy obhájit,“ dodal.

ČTK