Konžský ministr zdravotnictví podal demisi kvůli sporu o ebole

Virus ebola pod elektronovým mikroskopem

Konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga dnes odstoupil na protest proti rozhodnutí prezidentské kanceláře, která minulý týden oznámila, že přebírá kontrolu nad epidemií eboly. Dohled nad šířením vysoce nakažlivé nemoci do té doby spadal do pravomocí zdravotnického resortu, informovala agentura Reuters.

Ilunga rezignační dopis zveřejnil na svém twitteru. „Vzhledem k rozhodnutí prezidenta kontrolovat šíření eboly jsem podal demisi na post ministra zdravotnictví,“ napsal Ilunga. „Bylo mi ctí, že jsem během těchto dvou důležitých let mohl našemu národu poskytnout své zkušenosti,“ dodal ministr zdravotnictví.

Ilunga ve svém úřadě dohlížel na snahy zdravotníků zastavit šíření nemoci od jejího propuknutí minulý rok. Vysoce nakažlivé onemocnění se začalo šířit na východě Konga, v srpnu 2018 ho úřady označily za epidemii. Jedná se o druhou nejhorší epidemii eboly v této zemi rovníkové Afriky; zemřelo na ni přes 1700 lidí a nakazilo se 800 dalších.

Kancelář prezidenta Félixe Tshisekediho v sobotu oznámila, že zodpovědnost za dohled nad nemocí převezme skupina odborníků, kteří se budou zodpovídat přímo Tshisekedimu.

Ilunga ve veřejném rezignačním dopise kritizoval nátlak ze strany veřejnosti na využití vakcíny proti ebole od amerického výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson. Podle Ilungy není vakcína od americké firmy účinná a její užívání by lidi mátlo. Společnost uvedla, že vakcína prošla testy a je bezpečná. Po jejím zavedení volaly i mezinárodní organizace jako WHO a Lékaři bez hranic (MSF).

Kongo v současnosti používá vakcínu od výrobce Merck, kterou zdravotníci podali přes 170.000 osobám.